Kategoria: Poradnik

Data publikacji: 19 / 10 / 2021

Prowadzisz działalność gospodarczą i czerpiesz z niej zyski? Pamiętaj, że jesteś odpowiedzialny także za spowodowane przez Twoją firmę szkody. Żeby spać spokojnie, wykup dobrane do potrzeb Twojego biznesu ubezpieczenie OC firmy.

Z artykułu dowiesz się m.in.:

Co to jest ubezpieczenie OC firm?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej firmy pozwala na pokrycie szkód, wyrządzonych klientom, pracownikom lub osobom trzecim, w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Stanowi zabezpieczenie na wypadek błędów popełnionych przez właściciela firmy lub jej pracowników.

Czy OC dla firm jest obowiązkowe?

Osoby prowadzące działalność gospodarczą w niektórych branżach muszą wykupić ubezpieczenie OC. Należą do nich między innymi: szpitale, przychodnie i gabinety lekarskie, biura turystyczne, kancelarie prawne, notarialne, brokerzy ubezpieczeniowi, biura rachunkowe, zarządcy nieruchomości.

Pozostali przedsiębiorcy mogą wykupić firmową polisę OC dobrowolnie.

Przed czym chroni firmowe ubezpieczenie OC?

Najczęstsze szkody pokrywane przez firmowe ubezpieczenie OC dotyczą roszczeń osób trzecich z tytułu:

  • uszkodzeń ciała, które powstały na skutek zaniedbań firmy, na przykład na skutek upadku klienta na śliskiej podłodze w siedzibie firmy,
  • uszkodzeń mienia, które zostały spowodowane przez pracownika firmy – np. wybicie szyby u klienta podczas sprzątania jego domu,
  • naruszenia praw autorskich – na przykład, gdy bezprawnie korzystałeś z cudzych tekstów reklamowych we własnym marketingu firmowym,
  • naruszenia reputacji – na przykład w sytuacji gdy coś, co napisałeś w mediach społecznościowych o innej firmie, negatywnie wpłynęło na jej przychody.

Zakres firmowego ubezpieczenia OC bywa zróżnicowany, w zależności od towarzystwa i zapisów w indywidualnej umowie.

Standardowe ubezpieczenie OC dla firm poszerza się często o różne klauzule, które wyłączają odpowiedzialność firmy za wybrane ryzyka. Należą do nich na przykład:

  • OC najemcy nieruchomości – polisa pokrywa szkody w nieruchomościach użytkowanych przez firmę na podstawie umowy najmu, dzierżawy, itp.,
  • OC pracodawcy – chroni odpowiedzialność cywilną pracodawcy w sytuacji, kiedy szkód rzeczowych lub osobowych doznają jego pracownicy,
  • OC za produkt – zapewnia ochronę w sytuacji, gdy osoby trzecie poniosą straty majątkowe, z powodu wadliwości produktów dostarczonych przez ubezpieczonego,
  • OC w konkretnych branżach np. aptekach, gabinetach lekarskich czy fryzjerskich – chroni odpowiedzialność cywilną właściciela na wypadek szkód powstałych na skutek prowadzenia tych działalności.

Na co możesz liczyć, jeżeli wykupisz OC dla swojej firmy?

Standardowe ubezpieczenie OC firm pomaga pokryć koszty roszczeń wysuwanych przeciwko firmie na skutek spowodowanych przez nią szkód, do wysokości określonej w polisie ubezpieczeniowej. Możesz liczyć także na pokrycie kosztów opieki medycznej osób, które zostały poszkodowane w Twojej firmie, kosztów administracyjnych, związanych z obsługą roszczeń i ewentualnie kosztów sądowych.

Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie OC dla firmy?

Jeżeli ktoś wysunie roszczenie przeciwko Twojej firmie będziesz potrzebować porady prawnej, która jest kosztowna. Być może będziesz zmuszony pokryć także koszty opłat sądowych i innych opłat administracyjnych, a także wypłacić osobom trzecim odszkodowanie.

Dobrze dobrane do Twoich potrzeb firmowe ubezpieczenie OC może Twoją firmę przed tym uchronić. Żeby ubezpieczenie OC Twojej firmy było optymalnie dopasowane skorzystaj z pomocy profesjonalisty. Broker ubezpieczeniowy wybierze dla Ciebie odpowiednią polisę i indywidualnie wynegocjuje stawki.

Komentarze

Powrót do bloga