Kategoria: Poradnik

Data publikacji: 04 / 10 / 2021

Każdy właściciel nieruchomości ponosi różne koszty związane z jej utrzymaniem – od opłat za media, aż po koszty koniecznych napraw. Wielu zadaje sobie pytania: Czy muszę jeszcze płacić za ubezpieczenie mieszkania? Jakie jest ryzyko, że stanie się coś złego? A może lepiej oszczędzać i ewentualną szkodę pokryć z własnych funduszy?

Jeżeli ty też się nad tym zastanawiasz, ten artykuł jest dla Ciebie. Poznaj 4 powody, dla których warto ubezpieczyć dom lub mieszkanie.

Spis treści

Ubezpieczenie mieszkania lub domu, a kredyt

Jeżeli jesteś właścicielem domu lub mieszkania i nie spłacasz kredytu hipotecznego nie masz prawnego obowiązku ubezpieczania swojej nieruchomości. Jeżeli natomiast spłacasz kredyt hipoteczny Twój kredytodawca, będzie żądał od Ciebie jej ubezpieczenia.  

Powód 1: Masz obowiązek ubezpieczyć nieruchomość, za którą spłacasz kredyt hipoteczny

Czy ubezpieczyć nieruchomość od katastrof naturalnych?

Przyjmijmy, że zdecydowałeś się nie ubezpieczać domu lub mieszkania, żeby ograniczyć wydatki. Wszystko będzie dobrze, dopóki trąba powietrzna nie pozrywa dachów wszystkim budynkom w Twojej okolicy. Gdyby Twój dom był ubezpieczony, ubezpieczyciel pokryłby wszystkie szkody. Jeżeli nie jest, sam musisz zapłacić za nowy dach. Często niemało, a potrzebną kwotą trzeba dysponować szybko. Może się to wiązać z zaciągnięciem drogiej, wysoko-oprocentowanej pożyczki.

Powód 2: Ubezpieczenie domu lub mieszkania od katastrof naturalnych jest ważne, bo chociaż takie katastrofy rzadko występują, kiedy się już przydarzą mogą spowodować utratę wszystkiego, na co pracowałeś do tej pory.

Kiedy decydujesz się wykupić ubezpieczenie domu lub mieszkania, pamiętaj o katastrofach naturalnych. Sprawdź, jakie szkody pokrywa Twoja polisa. Powodzie, burze, huragany, ulewy, pożary – to katastrofy najczęściej spotykane w Polsce. Jeżeli mieszkasz na terenie dużej aktywności sejsmicznej dobrym pomysłem jest także ubezpieczenie od trzęsień ziemi.

Ubezpieczenie mieszkania od kradzieży

Nikt nie lubi wyobrażać sobie sytuacji, w której ktoś włamuje się do ich mieszkania i kradnie osobiste rzeczy. Niestety włamanie to jedno z najczęstszych przestępstw w Polsce. Rocznie notuje się ich około 70 000.

Powód 3: Jeżeli Twój dom lub mieszkanie są ubezpieczone, w razie włamania, otrzymasz odszkodowanie za skradziony majątek. Odszkodowanie pokryje także koszt wymiany zniszczonych drzwi, albo rozbitych okien.

Żeby jak najszybciej otrzymać odszkodowanie najlepiej jest zrobić i przechowywać zdjęcia wszystkich elementów wyposażenia. W razie kradzieży będzie można szybko ustalić, co zginęło.

Z drugiej strony, w razie braku ważnej polisy ubezpieczeniowej za wszystkie szkody spowodowane przez kradzież musisz płacić sam.

Ubezpieczenie OC właściciela nieruchomości – czy warto?

Masz w ogródku trampolinę, którą chętnie odwiedzają przyjaciele Twoich dzieci z sąsiedztwa? A może nerwowego psa, któremu zdarza się kogoś ugryźć?

Niezależnie od powodu, jeżeli na terenie Twojej nieruchomości komuś przydarzy się wypadek, może żądać od Ciebie pokrycia kosztów leczenia lub odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu.

A co się stanie, jeżeli zapomnisz zakręcić kurek w wannie lub wyłączyć żelazko? Możesz niechcący zalać sąsiadów, albo spowodować pożar. Odpowiednie ubezpieczenie OC właścicieli nieruchomości zapewni Ci wypłatę odszkodowania na wypadek takich i wielu innych zdarzeń.

Warto też wiedzieć, że ubezpieczenie OC, dodawane do polisy ubezpieczeniowej mieszkań lub domów dotyczy wszystkich domowników, a nie tylko właściciela nieruchomości. Co więcej, ich odpowiedzialność cywilna nie ogranicza się wyłącznie do zdarzeń, które mają miejsce na posesji, ale dotyczy życia prywatnego w ogóle. Wyjątkiem są wypadki komunikacyjne, spowodowane korzystaniem z pojazdów mechanicznych. Jeżeli jednak jadąc rowerem spowodujesz wypadek, albo przewrócisz półkę w sklepie – koszty ewentualnych roszczeń zostaną pokryte z Twojej polisy OC.

Powód 4: Ubezpieczenie OC dla właścicieli nieruchomości zapewni Ci zwrot kosztów związanych z roszczeniem osób poszkodowanych na Twojej nieruchomości lub szkód powstałych w wyniku działań Twoich i Twoich domowników w życiu prywatnym.

Podsumowanie

Jeżeli przeczytałeś powyższy tekst prawdopodobnie doszedłeś już do wniosku, że dobra polisa ubezpieczeniowa domu lub mieszkania jest czymś bezcennym. Co dokładnie powinieneś zrobić, żeby wykupić takie ubezpieczenie? Wejdź na ubezpieczenie majątkowe i wypełnij formularz.

Komentarze

Powrót do bloga