BLOG O FINANSACH,
GOSPODARCE I INWESTOWANIU

List otwarty do akcjonariuszy – crowdfunding udziałowy

utworzone przez | Cze 8, 2020 | Inne | 16 Komentarze

Witam serdecznie wszystkich akcjonariuszy, 

        Na wstępie chce zauważyć, że jestem akcjonariuszem poprzez crowdfunding jak wy. Zainwestowałem w kilkadziesiąt spółek poprzez platformy Crowdway i Beesfund. Z wieloma z was jestem akcjonariuszem w jednej ze spółek. Niektórych poznałem osobiście na walnym zgromadzeniu, a niektórych nigdy nie poznam. Przyświeca nam jednak jeden cel – sukces spółki. Przełoży się to na nasze potencjalne zwroty z inwestycji. Dlatego zdecydowałem się na spisanie dobrych praktyk akcjonariuszy crowdfundingu: 

 

 1. Media społecznościowe:

– Na wstępie polub profil na social mediach (Facebook, Instagram, Tweeter, Youtube) oraz dodaj do obserwowanych 

– Lajkuj wpisy 

– Komentuj wpisy 

– Udostępniaj wpisy 

– Oznaczaj się 

– Bierz czynny udział w budowaniu kanału 

– Pozytywnie oceniaj, – jeśli firma ma gdzieś rating (facebook, google, tripadvisor), dajmy 5 gwiazdek i pozytywny wpis. 

– Wychodź poza grupę akcjonariuszy. Często od spółki w ramach bonusów dostajemy jakieś gadżety, produkty i certyfikaty. Większość robi zdjęcie i wrzuca na grupę akcjonariuszy. Oczywiście nic w tym złego. Jednak prawdziwy efekt osiągniemy wrzucając to do nas na profil czy chociażby relacje. 

 

        W ten sposób będziemy czynnie wpływać na rozwój marki. Warto pamiętać, że takie działanie przez jedną osobę jest oszczędnością/zarobkiem na poziomie kilkudziesięciu a nawet kilkuset złotych dla spółki. Uwierzcie, że tutaj z efektem skali działania możemy osiągnąć cuda! 
 

 1. Używajmy produktów jeśli to możliwe. To w najprostszy sposób pomaga spółce. Np. Sam kupuje tylko piwa, które są z „mojej stajni”, czyli zainwestowałem w nie. Można wtedy wykonać zdjęcie i udostępnić np. w relacji na facebooku.

 

 1. Polecaj i chwal się. Gdy otrzymuje produkt od firmy, jako „gadżety” lub po prostu kupuje, warto powiedzieć o tym znajomym. Np. Zabierając koleżankę do knajpy, w którą zainwestowaliśmy, można o tym wspomnieć i polecać innym. Po prostu rozmawiajmy o tych markach. Marketing szeptany ma olbrzymią moc.

 

 1. Pozyskiwanie nowych klientów dla spółki. Gwarantuje wam, że jeżeli załatwicie kontrahentów dla swojej spółki, nie tylko wpłyniecie na jej rozwój, ale i w większości przypadków otrzymacie dodatkową gratyfikację (% z umowy etc) . Oczywiście to zależy od profilu działalności i naszych możliwościach. Warto mieć to na uwadze w życiu codziennym i łączyć kropki.

5.  Pomagaj zbierać kapitał. W trakcie trwania zbiórki crowdfundingowej, jeżeli cel do osiągnięcia jest jeszcze daleki a czas się kurczy, możemy również podzielić się tym na social mediach lub w rozmowie ze znajomymi.  Doskonale rozumiem, że pojawia się niechęć do przekonywania bliskich. Sami nie jesteśmy pewni sukcesu przedsiębiorstwa, a mamy przekonywać do tego innych? Dlatego wystarczy dzielić się informacją, każdy sam powinien podejmować własne decyzje inwestycyjne.

        Zachęcam wszystkich do pomocy w wyżej wymienionych działaniach. Staniecie się AMBASADOREM MARKI. Nic was to nie kosztuje (zazwyczaj), a czynnie dokładacie cegiełkę do sukcesu. Oczywiście biznesy typu B2C dają nam akcjonariuszom większe pole manewru w działaniach. Choć nie należy się ograniczać. Nie jednokrotnie słyszałem o akcjonariuszach, którzy „przynieśli” klientów biznesowych do spółki. Zależy to od nas i naszych możliwości. 

        Nie otrzymałem za ten wpis żadnej gratyfikacji. Wypisałem to z dobrej woli i dla naszych wspólnych interesów. Zależy mi na dobru spółek, w których jestem udziałowcem, co w prostej mierze przełoży się na mój zwrot z inwestycji. Namawiam wszystkich do działań na rzecz swojej spółki.

        Tutaj zostawię też uwagę dla samych zarządzających. Musicie liczyć się z tym, że o relacje inwestorskie trzeba dbać.  Warto dzielić się z nami swoimi poczynaniami jak i pomysłami. Akcjonariusz, który nie dostaje żadnej informacji od spółki dość łatwo może stać się jego przeciwnikiem. Wiem, że niektóre rzeczy, które wypisują akcjonariusze (szczególnie na grupach) może przyprawić o zawrót głowy. Sprawia to, że niekiedy nie mała praca przed wami, ale to właśnie na takie finansowanie się zdecydowaliście. Wiec dbajcie o swoich akcjonariuszy, a oni będą dbać o was 🙂 

Pozdrawiam i życzę sukcesów!

Marcin Walkowski

kasawkieszeni.pl

 

 

KOD RABATOWY DO 10%: KASAWKIESZENI

16 komentarzy

 1. Anonim

  Zabrakło l w browa Wrężel

  Odpowiedz
  • Anonim

   Zabrakło “r” w browar 😉

   Odpowiedz
 2. HoReCa.netGrzegorz

  Marketing szeptany, ale na granicy szczerości, nie bezinteresowny. Oczywista, oczywistość.

  Odpowiedz
  • Memek

   Brakuje mi jeszcze wpisu że ziemia jest okrągła i że krąży dookoła słońca. Idealne dopełnienie tych oczywistości.

   Odpowiedz
   • Marcin Walkowski

    Wiedzieć a robić to co innego

    Odpowiedz
  • Marcin Walkowski

   Czy promowanie spółki jest szczere? No oczywiście, gdybym w nią nie wierzył tobym nie kupował w niej akcji. Ciesze się że jest to dla Ciebie oczywiste 🙂

   Odpowiedz
 3. Aleks

  Dobry tekst.

  Ale jeśli chodzi o spółki, to uważam że powinny one bardziej angażować (zachęcać) samych akcjonariuszy do promowania w schemacie programu partnerskiego. Wiele firm dla każdego ma PP, więc dla akcjonariuszy nie powinno być to problemem, tym bardziej że byliby by bardziej zaangażowanymi w promocję, gdyby mieli też z tego jakąś dodatkową gratyfikację. Na taki krok z czego pamiętam zdecydowało się Studio Panika – każdy kto poleci im klienta, dostaje jakiś tam procent ze zlecenie. Świetny pomysł.

  Odpowiedz
 4. Robert Mirek

  Swietne podejście. Przecież o to właśnie chodzi w crowdfoundingu!

  Odpowiedz
 5. Ela

  Bardzo dobobra robota! Czepianie się że jest to oczywiste jest niezrozumieniem tematu. Zasady dzialania na korzyść naszej inwestycji powinny byc ciagle powtarzane.

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

WYCENY AKTYW

WIG201947.68+3.05%
mWIG403815.38+1.64%
sWIG8015177.75+0.45%
SP5003695.31+0.78%
NASDAQ12451.60+0.60%
DOW JONES30156.00+0.75%
ZŁOTO1839.950-0.18%
SREBRO24.280+0.46%
BITCOIN19006.8105-2.25%
ETHERIUM551.9900-10.02%

SOCIAL MEDIA

O MNIE

Marcin Walkowski

Marcin Walkowski

Stanowisko

Nazywam się Walkowski, Marcin Walkowski 🙂 Od lat interesuję się finansami i sam inwestuję. Jeśli jara Cię to tak jak mnie, to jestem przekonany, że będziesz tu częstym gościem. Jeśli (jeszcze) Ciebie to nie kręci, to jest to dobry początek by się wiele nauczyć.

KOD RABATOWY DO 10%: KASAWKIESZENI

NEWSLETTER