Kategoria: Ubezpieczenia

Data publikacji: 02 / 11 / 2021

Prowadzisz od czasu do czasu samochód znajomych? A może czasem pożyczasz swoje auto krewnym lub przyjaciołom? To tak zwane użyczenie pojazdu. Przeczytaj dokładnie poniższy artykuł, żeby wiedzieć, kto odpowiada finansowo za szkody, spowodowane przez kierującego pożyczonym samochodem.

Z artykułu dowiesz się między innymi:

Kogo chroni OC i AC – właściciela czy samochód?

W przeciwieństwie do popularnego przekonania, ubezpieczenie OC samochodu i ubezpieczenie autocasco (AC) ubezpieczają samochód, a nie jego kierowcę. Jeżeli pozwolisz przyjacielowi, albo osobie z rodziny prowadzić samochód, Twój ubezpieczyciel prawdopodobnie będzie miał obowiązek zapłacić za spowodowane przez niego szkody, w zakresie objętym polisą.

Jeżeli jednak kierowca doprowadzi do kolizji w wyniku złamania prawa, na przykład prowadząc samochód po spożyciu alkoholu albo bez prawa jazdy, wtedy za konsekwencje kolizji odpowie wyłącznie kierowca, a nie właściciel samochodu.

Kto pokrywa koszty naprawy użyczonego samochodu?

Gdy sprawcą wypadku jest kierowca użyczonego pojazdu

Jeżeli wypadek spowoduje kierujący Twoim pojazdem odszkodowania dla innych uczestników ruchu drogowego zostaną wypłacone z Twojej polisy OC. Z tej polisy mogą zostać pokryte, między innymi, koszty naprawy uszkodzonych pojazdów, należących do innych uczestników ruchu drogowego, jak również koszty leczenia osób poszkodowanych. Nie dotyczy to natomiast Twojego samochodu i jego kierowcy.

Jeżeli posiadasz ubezpieczenie autocasco (AC) otrzymasz odszkodowanie, z którego możesz pokryć koszty naprawy Twojego pojazdu. Jeżeli nie masz ubezpieczenia autocasco (AC) – naprawa Twojego pojazdu będzie musiała zostać pokryta z Twojej kieszeni.

Gdy sprawcą wypadku jest inny uczestnik ruchu drogowego

Jeżeli kierujący Twoim pojazdem nie ponosi winy za zdarzenie drogowe, nie musisz się martwić o ubezpieczenie, bo wszelkie szkody zostaną pokryte z polisy sprawcy.

Kto odpowiada finansowo za leczenie kierowcy użyczonego pojazdu?

Jeżeli kolizję spowodował inny uczestnik ruchu, wtedy kierowca Twojego samochodu, jako poszkodowany, ma prawo do odszkodowania. W pozostałych sytuacjach za leczenie kierowcy użyczonego pojazdu odpowiada sam kierowca.

Polisa OC nie pokrywa kosztów leczenia osoby kierującej pojazdem, która spowodowała zdarzenie drogowe. Nie ma znaczenia czy kieruje nim jego właściciel, czy też osoba trzecia, której samochodu użyczono.

Niezależnie od tego, kto jest sprawcą zdarzenia drogowego, kierowca może natomiast otrzymać odszkodowanie z własnego ubezpieczenia wypadkowego (NNW), jeżeli je posiada. Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków pozwala na otrzymanie odszkodowania zawsze, gdy kierowca samochodu lub jego pasażerowie doznają uszkodzeń ciała, uszczerbku na zdrowiu lub poniosą śmierć na skutek wypadku drogowego, niezależnie od tego, kto jest właścicielem samochodu.

Czy możesz stracić zniżki w OC, jeżeli kierowca, któremu pożyczasz samochód powoduje kolizję?

Tak. Jeżeli kierowca Twojego, użyczonego innej osobie samochodu, zostanie sprawcą zdarzenia drogowego, zniżki z OC traci jego właściciel. Innymi słowy, jeżeli przez lata prowadziłeś lub prowadziłaś samochód bezszkodowo i masz z tego tytułu atrakcyjne zniżki, możesz je częściowo stracić, jeżeli kolizję spowoduje Twój syn czy córka.

Jest jednak na to rada. Jeżeli często użyczasz samochodu komuś z rodziny – mężowi, żonie czy dzieciom – możesz dopisać ich jako współwłaścicieli pojazdu. Wtedy także oni będą uprawnieni do zniżek za bezszkodową jazdę, a stawka OC zostanie przez ubezpieczyciela odpowiednio przeliczona.


Komentarze

Powrót do bloga