BLOG O FINANSACH,
GOSPODARCE I INWESTOWANIU

Gdzie trzymać kapitał w czasie kryzysu

utworzone przez | Maj 27, 2020 | Inwestycje, Poradnik | 214 Komentarze

          Coraz częściej widzę pozytywne myślenie wśród ludzi. Założenie że epidemia zniknie za miesiąc do dwóch jest mocno przesadzone. To nie jest tak, że niczym za dotknięciem czarodziejskiej różdżki wszystko zniknie i o tym zapomnimy. Jeżeli będziemy coraz bardziej luzować, a ludzie spragnieni imprez, grillów czy wypadów nad jezioro zaczną się znowu spotykać, będzie czekać nas druga, a może nawet 3 fala. Nie jestem jednak epidemiologiem i nie będę się rozwodzić nad tym tematem.  

          Jedno co wiem to to, że dzisiejsza sytuacja na całym świecie zapoczątkowała właśnie olbrzymi kryzys gospodarczy. Może już go odczuwacie, a może dopiero poczujecie go za 3 miesiące, 6 miesięcy albo za rok. Im później tym lepiej dla was. Nie zmienia to faktu, że kryzys już jest. Na całym świecie zmieni się stosunek do podróżowania. Turystyka, gastronomia, logistyka, eventy – to gałęzie, które odczują kryzys jako pierwsze. Co nie oznacza, że skutków nie odczują też inne sektory. Gospodarka to zbiór naczyń połączonych, trzeba przygotować się na to, że kończy się rynek pracownika. Mało tego, czeka nas duże bezrobocie!  

          Chce zauważyć, że kryzysu a nawet spowolnienia gospodarczego w Polsce nie było prawie 30 lat. Żyją więc całe pokolenie ludzi, którzy nie pamiętają co to znaczy „złe czasy”. Rynki od dłuższego czasu były przegrzane i przepompowane. Po długich czasach prosperity przychodzi spowolnienie gospodarcze – nazywamy to cykle koniunkturalne. Nieubłaganie zbliżał się koniec hossy, mimo dzisiejszej chęci przedłużenia go przez wszystkie banki centralne na świecie poprzez dodruk pieniądza, kryzys się właśnie zaczyna. Sam należę do grona ludzi które już od około 2 lat uważa, że nadchodzi kryzys gospodarczy lub duża recesja na świecie. Co nie zmienia faktu, że ten zapalnik kryzysu jest znacznie większy niż nam się wszystkim wcześniej wydawał. Dlatego często rodzi się pytanie co zrobić z kapitałem. Już śpieszę ze swoją analizą: 

 1. Inwestuj w SIEBIE!

          Pierwszym i najważniejszym czynnikiem jest inwestycja w swój dochód. Jeżeli wydaje nam się, że kryzys nie zabije naszego biznesu to właśnie tam powinniśmy lokować swoje nadwyżki gotówkowe. Jeżeli uważamy, że przyniesie nam to większy zysk w naszym przedsiębiorstwie to dobre miejsce by inwestować. To samo rozumiem poprzez inwestowanie w swoje zdolności i kompetencje, które możemy wykorzystać na rynku pracy by lepiej zarabiać. 

          Zaliczę tutaj również inwestowanie w swoje zdrowie. Nasze zdrowie powinno być tutaj naszym priorytetem. Nie tylko fizyczne, ale też psychiczne. Oczywiście jest to kwestia bardzo indywidualna. 

 1. Poduszka finansowa

           Warto zawsze mieć odłożone środki na życie. Środki te powinny pokryć koszty stałe oraz produkty pierwszej potrzeby. Poduszka taka powinna nam starczyć na około 3-6 miesięcy czasu, w którym nie będziemy zarabiać. Jest to inwestowanie w swoje bezpieczeństwo. Co również wpływa na nasz spokój ducha – czyli zdrowie psychiczne.

          Dodatkowo: Jeżeli mamy rodzinę, a w szczególności dzieci powinniśmy rozważyć zakup ubezpieczenia na życie (szczególnie jeżeli jesteśmy jedynymi żywicielem rodziny). Na ten temat również napisze osobny artykuł. 

 1. Inwestowanie w Złoto.

          Tutaj zasady są dość proste. Nie polecam inwestowania w Złoto „papierowe” czyli w kontrakty. Świat już nie raz pokazał, że można mieć na coś papier, a później może się okazać że to nie do końca tak jak obiecywali. Świetnym przykładem jest parytet złota z dolarem i jego likwidacja przez Niksona. Dlatego polecam kupno złota w formie fizycznej. Najlepiej w monetach bulionowych 1 uncjowych (1oz), gdyż to właśnie na nich jest najmniejsza różnica między cenami spot a fizycznym wyrobem. No i jakie monety wybrać? Jeżeli nie jesteśmy kolekcjonerami i nie znamy się na tym najlepiej, powinniśmy wybierać najbardziej popularne i płynne monety. Przez najbardziej znane uważam: 

– Kanadyjski Liść Klonowy 

– Amerykański Orzeł 

– Wiedeńska Filharmonia 

– Krugerant z RPA 

– Australijski Kangur 

          Złoto jest bardzo stabilnym i świetnym nośnikiem wartości w czasie. Jego wahania są zazwyczaj małe. Króluje on w czasach kryzysu jak i dużej inflacji która się zbliża – więcej na ten temat w artykule Inflacja utopi nas w gotówce.  Wielką jego zaletą jest też to, że po pół roku trzymania fizycznego złota możemy je sprzedać bez podatku dochodowego mimo zysku który możemy tam wykazać. 

          UWAGA! W Polsce wiele osób wpadło już na pomysł zakupu złota, co widoczne jest poprzez jego brak zarówno w mennicach jak i u dilerów (problem z dostępnością i ceną). Cena jest w tej chwili bardzo wysoka, gdyż wiele osób zdaje sobie sprawę z kryzysu. Trudno ocenić czy już jest za drogo? Sam kupiłem je już ponad rok temu. W chwili obecnej wstrzymuje się od jego sprzedaży, gdyż uważam, że jego wartość odnotuje jeszcze wyższy wzrost. Kupowanie teraz to trochę jak wskakiwanie do jadącego pociągu – można się załapać i jeszcze ładnie zarobić lub spaść pod koło i sporo stracić. Cena na tą chwile wariuje, przelicznik spot są bardzo duże, gdyż nie ma fizycznego złota na rynku. Jeżeli jednak mamy możliwość odkupienia takiego złota bez tak olbrzymiej marży, nadal wydaje mi się to dobrym pomysłem. Złoto podobnie jak i srebro lepiej kupować przed kryzysem.  

+ Ewentualnie można myśleć o kupowaniu ETF zabezpieczonych w 100% fizycznym złotem. 

 1. Inwestowanie w Srebro

          Jest bardzo podobnym tematem jak inwestycja w złoto. Tutaj też zalecam 1 oz. Jego wadą jest to, że jest o wiele bardziej materiałem przemysłowym niż złoto. Wiec jego słabnący popyt może zablokować potencjalne wzrosty na srebrze.  Vat nakładany na srebro w prawie całej Europie, czyni go jeszcze mniej atrakcyjnym. Wyjątkiem jest tutaj Estonia gdzie tego Vatu nie ma.  Jeśli wybieracie się na wycieczkę do tego kraju, warto pomyśleć o jego kupnie.

Najbardziej uznawane monety to:  

– Wiedeńska Filharmonia 

– Amerykański Orzeł 

– Krugerant z RPA 

– Kanadyjski Liść Klonowy 

          UWAGA! Srebro jest też po wzrostach ale nie takich jak złoto, jest trochę za nim. Zaletą srebra jest to, że jest proporcjonalnie tanie w zestawieniu do złota (ich korelacja jest najsłabsza od lat). Wiec potencjał jest większy, choć tak jak wspominałem, inwestycja w srebro ma również więcej wad od złota. Musimy pamiętać, że kupując srebro, już na wstępie traci ono na swojej wartości – 23% VAT. Kolejną wadą jest to że srebro jest mocno uzależnione od przemysłu (surowiec przemysłowy), wiec jeżeli przemysł zwalnia, jest mniejsze zapotrzebowanie na srebro.  

+ Ewentualnie można myśleć również o kupowaniu ETF zabezpieczonych w 100% fizycznym srebrem. 

 1. Kup Bitcoina (BTC)

           Wiele osób usłyszało o Bitcoinie dzięki bańce cenowej z 2017 roku. Choć tak naprawdę Bitcoin takie bańki przechodził już kilkukrotnie. Jak pokazuje stosunkowo krótka historia tego aktywa, Bitcoin na wielu poprzednich lokalnych kryzysach brylował, a jego cena osiągała swoje szczyty. Możemy to zauważyć na przykładzie kryzysu cypryjskiego, Wenezueli, ostatnim kryzysie w Honkongu oraz wielu innych lokalnych zawirowaniach. 

          Bitcoin jest bardzo dobrym nośnikiem wartości przy globalnym świecie, nazywany złotem 2.0. Oczywiście jego dzienne wahania są bardzo duże, dlatego też nie zalecam sprawdzać cenę każdego dnia, chyba że macie mocne nerwy. 

          Za Bitcoinem stoi wiele fundamentalnych przesłanek do wzrostów: 

– Jest go ograniczona ilość (końcowo będzie 21 milionów i ani o jednego więcej) 

– Coraz częściej na świecie pojawiają się miejsca w których można nim płacić lub go wymieniać (chociażby bitomaty, kantory stacjonarne jak i internetowe oraz cała masa giełd) 

– Niedawno miał miejsce halving co ograniczy podaż nowych bitcoinów do sieci o połowę

– Daje niesamowitą swobodę w przesyle wartości międzynarodowych (szczególnie dużymi kwotami) 

          O jego niewątpliwych zaletach jak i wadach chce poświecić osobny artykuł. Nadmienię tylko, że jeśli nie stać nas na całego bitocina, to możemy zakupić 0,1 czy 0,0001. Wielu ludzi odstrasza jego cena i jest to błąd poznawczy. 

          UWAGA! Gdy kupujemy bitcoiny na giełdach (tam jest najkorzystniejszy kurs), przenieśmy go na swój portfel – gdzie będzie bezpieczny. Oczywiście zależy to od kwoty zainwestowanej (poniżej 500 zł można zawierzyć giełdzie). Jeżeli inwestujemy większe sumy powinniśmy założyć swój portfel lub kupić sprzętowy. Trzymając środki na giełdzie, ponosimy dodatkowe ryzyko takie jak hakowanie giełd, znikanie giełd, problemy z dostępnością i wiele innych. 

 1. Nieruchomości

           To jest temat bardzo skomplikowany i zależy od naszej wiedzy i okazji inwestycyjnej. Mieszkanie mieszkaniowi nie równe i działka działce nie równa. Mieszkania w dobrej lokalizacji w dużych miastach są zawsze w cenie. Sam uważam, że rynek mieszkaniowy jak i rynek lokali użytkowych mocno odczuje ten kryzys – więcej na ten temat w artykule: Koniec z flipami i mieszkaniami na wynajem. Już teraz możemy zaobserwować lekki spadek cen jak i zainteresowania kupnem. Dlatego uważam, że w przeciągu roku do dwóch będzie bardzo dobry moment na zakup mieszkań jak i lokali. Oczywiście mówię tutaj o zakupie za gotówkę – o tym dlaczego kupno mieszkania ma się odbyć nie na kredyt znajdziecie w artykule. Na Polskim rynku są również firmy, które się w tym temacie specjalizują. Dlatego przy mniejszym kapitale (nie stać nas na całe mieszkanie) będzie warto zawierzyć im pieniądze (wchodząc w spółkę). Uważam jednak, że ten moment jeszcze nie nadszedł. Rynek nieruchomości odczuwa skutki gospodarcze o wiele później niż inne. 

          Dodatkowa uwaga: Tutaj należy uważać na kwestie podatkowe. Rząd będzie wydawał olbrzymie ilości gotówki by łagodzić efekty kryzysu. Dlatego nie zdziwiłbym się, gdyby wprowadzono dodatkowo większe podatki, chociażby taki jak podatek katastralny. W szczególności dla osób dla których będzie to druga lub trzecia nieruchomość. 

 1. Akcje

           Warren Buffett niewątpliwy autorytet w zarabianiu na giełdzie mówi „kupuj gdy leje się krew”. Dlatego warto się pochylać nad akcjami na giełdzie bo niewątpliwie trochę krwi się polało. Pytanie czy to już koniec spadków na giełdzie? Trudno jest to określić. Uważam, że jeszcze nie i czekam z zakupami akcji. Giełdowe wyceny bardzo szybko odrabiają straty związane z lockdownem i ich tempo jest szokujące. Oczywiście nie da się trafić idealnie w dołek i sprzedać później idealnie na górce. Jestem zdania, że to dopiero początek bessy. Wydaje mi się, że jeszcze musimy zobaczyć bankructwa, a do nich jeszcze daleko. Oczywiście Polska giełda była proporcjonalnie tania przed kryzysem, teraz jest już naprawdę tania co nie oznacza, że nie może być jeszcze tańsza. Tutaj przyjąłbym horyzont czasowy 6 miesięcy do półtora roku na wejście. 

          Warto już teraz założyć konto maklerskie (jeśli go jeszcze nie mamy). Zalecam również utworzenia IKE i IKZE by wykorzystywać parasol podatkowy – więcej na ten temat w osobnym artykule. Możemy już teraz znajdować sobie spółki które nas interesują. Ja jestem dużym fanem spółek dywidendowych. Jeżeli jednak nie mamy tyle czasu i nie lubimy zajmować się analizą giełdową, a chcielibyśmy mieć ekspozycje na polską giełdę polecam ETF. Są tu bardzo małe koszta za zarządzanie które wynoszą mniej niż jeden procent (w przeciwieństwie do funduszy aktywnie zarządzanych gdzie możemy znaleźć od 2-5% kosztów!). Jeśli ktoś nie ma czasu bądź nie chce śledzić spółek, polecam ETF które wliczają również dywidendy ze spółek czyli: MWIG40TR oraz WIG20TR. A zarazem i koszty zarządzania są mniejsze niż 1%.

 1. Alternatywne dobra

           Do tego grona można zaliczyć: 

– Beczki whisky które leżakują i się starzeją 

– Wina 

– Stare samochody (w szczególności ekskluzywne) 

– Dzieła sztuki 

– Antyki 

– Przedmioty kolekcjonerskie 

          Tutaj największą uwagą jest to, że powinniśmy się na tym znać! Przez słowo “znać” rozumiem, że jest to nasza pasja/hobby. Sam znam fana motoryzacji, który wyszukuje perełek i później zarabia na tym krocie.  

          Oczywiście możemy powierzyć swoje pieniądze specjalistom, ale musimy wtedy przeanalizować koszty z tym związane. Najbardziej sprawiedliwymi kosztami są success fee – czyli procent od naszego zysku.  
 

          Podsumowując: Kryzys jest świetnym momentem na inwestycję, gdyż stopy zwrotu mogą być największe. Podyktowane jest to dyskontem na wielu rynkach. Jest to moje zestawienie portfela inwestycyjnego na najbliższe czasy. Nie każdy z tych punktów jest dla wszystkich. Polecam jednak pochylenie się nad kilkoma z nich by nie wkładać wszystkich jajek do jednego koszyka. Czasem jedno aktywo może zachować się inaczej niż przewidujemy. Dlatego pamiętajcie DYWERSYFIKOWAĆ! 

 

KOD RABATOWY DO 10%: KASAWKIESZENI

214 komentarzy

 1. Marcin

  Dywersyfikować!

  Odpowiedz
 2. 카지노사이트

  I just could not go away your web site prior to suggesting that
  I extremely loved the usual info a person supply on your guests?
  Is gonna be back steadily in order to check out new posts

  Take a look at my web-site 카지노사이트

  Odpowiedz
 3. Marcella

  Greetings! Very helpful advice in this particular post!
  It’s the little changes that make the largest changes.
  Thanks for sharing!

  Also visit my web-site; 토토검증 (Marcella)

  Odpowiedz
 4. 사설토토

  Since the admin of this site is working, no uncertainty very soon it will
  be well-known, due to its quality contents.

  Also visit my web site: 사설토토

  Odpowiedz
 5. 토토검증사이트

  Hmm is anyone else encountering problems with the pictures
  on this blog loading? I’m trying to find out if its a problem on my end
  or if it’s the blog. Any suggestions would be greatly appreciated.

  Also visit my website 토토검증사이트

  Odpowiedz
 6. 선릉안마

  Does your blog have a contact page? I’m having a tough time locating
  it but, I’d like to shoot you an email. I’ve got
  some ideas for your blog you might be interested in hearing.
  Either way, great site and I look forward to seeing it grow over time.

  My web-site – 선릉안마

  Odpowiedz
 7. buy kamagra

  I intended to create you one little note just to give thanks as before for the fantastic information you’ve discussed at this time. It has been certainly particularly generous of people like you to allow extensively all that a lot of people could possibly have distributed as an e-book to earn some cash for their own end, especially considering the fact that you could have done it if you considered necessary. The good tips also acted like a easy way to be sure that most people have a similar dreams just like mine to grasp a whole lot more in respect of this condition. I’m certain there are lots of more enjoyable moments ahead for individuals that find out your blog.

  Odpowiedz
 8. 역삼안마

  Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I’ve truly enjoyed surfing around your
  blog posts. After all I will be subscribing to your feed and I
  hope you write again soon!

  My blog post; 역삼안마

  Odpowiedz
 9. order fluvoxamine

  I am only writing to make you understand what a remarkable experience our princess undergone viewing your webblog. She picked up some things, which included what it is like to possess an ideal teaching spirit to make the mediocre ones without difficulty master specified tortuous things. You undoubtedly surpassed readers’ expected results. Thanks for rendering those useful, trustworthy, revealing as well as unique tips on your topic to Mary.

  Odpowiedz
 10. nortriptyline

  I simply wanted to thank you so much once more. I do not know what I would’ve taken care of without these tactics shared by you regarding that subject. It was actually an absolute intimidating problem in my position, nevertheless taking a look at this specialized tactic you solved the issue took me to leap with happiness. I will be happy for your service and thus sincerely hope you really know what an amazing job you have been putting in teaching some other people using your webblog. Most likely you haven’t got to know any of us.

  Odpowiedz
 11. amitriptyline buy

  Thank you for your entire labor on this web site. My mom take interest in managing investigations and it is obvious why. My partner and i learn all regarding the lively tactic you produce simple things through your web site and in addition invigorate response from the others on the situation then our favorite princess is truly studying a whole lot. Take advantage of the rest of the year. You have been doing a superb job.

  Odpowiedz
 12. order venlafaxine

  Thanks for your own work on this website. My mother take interest in setting aside time for research and it is simple to grasp why. My spouse and i notice all relating to the powerful way you provide valuable tips via your website and in addition recommend response from visitors on this subject matter while our own simple princess is undoubtedly studying so much. Take pleasure in the rest of the year. You have been performing a tremendous job.

  Odpowiedz
 13. order doxepin

  I simply wished to thank you very much yet again. I do not know what I would have undertaken without these thoughts shared by you regarding this subject matter. It was before the scary scenario in my position, nevertheless taking note of this specialized tactic you solved the issue took me to weep with happiness. Now i’m thankful for your support and thus trust you really know what an amazing job you were putting in training the mediocre ones via your webpage. Most probably you haven’t met any of us.

  Odpowiedz
 14. 우리카지노

  The intermediate stage refers to the state in which the cyber unit employs full-time employees while operating in a consistent strategy and form. North Korea was also included in the intermediate stage.
  우리카지노
  The countries with the strongest cyber forces were the United States, China, Russia, Britain, Israel, Saudi Arabia, and Iran.

  Odpowiedz
 15. 메이저사이트

  Greetings! Very useful advice within this post! It is the little changes
  that will make the biggest changes. Many thanks for sharing!

  My web page 메이저사이트

  Odpowiedz
 16. 먹튀검증

  Howdy just wanted to give you a quick heads up. The text in your post seem
  to be running off the screen in Safari. I’m not sure if this is a
  formatting issue or something to do with browser compatibility but I figured I’d post to let you know.
  The design and style look great though! Hope you get the problem
  fixed soon. Kudos

  My site … 먹튀검증

  Odpowiedz
 17. Kourtney

  Hi there just wanted to give you a quick heads up and let you
  know a few of the pictures aren’t loading properly.
  I’m not sure why but I think its a linking issue.

  I’ve tried it in two different internet browsers and both show the same outcome.

  Feel free to surf to my web-site: 먹튀사이트 (Kourtney)

  Odpowiedz
 18. 먹튀검증사이트

  You could definitely see your enthusiasm in the article you write.
  The world hopes for more passionate writers like you who are not
  afraid to mention how they believe. All the time follow your heart.

  my web-site – 먹튀검증사이트

  Odpowiedz
 19. 온라인카지노

  Just desire to say your article is as astounding.

  The clearness for your post is simply nice and i can suppose you’re knowledgeable in this
  subject. Fine with your permission allow me to grasp your RSS feed to stay updated with drawing close post.
  Thanks a million and please keep up the gratifying work.

  Also visit my web page: 온라인카지노

  Odpowiedz
 20. 먹튀검증

  Wow, superb blog layout! How long have you been blogging for?

  you make blogging look easy. The overall look of your website is excellent, let alone the content!

  my webpage :: 먹튀검증

  Odpowiedz
 21. hp windows resume loader

  Hi there, just became aware of your blog through Google, and found that it is really informative. I’m going to watch out for brussels. I’ll be grateful if you continue this in future. Numerous people will be benefited from your writing. Cheers!|

  Odpowiedz
 22. all microsoft windows activator

  I will immediately clutch your rss as I can not to find your email subscription link or e-newsletter service. Do you’ve any? Kindly allow me recognise so that I may just subscribe. Thanks.|

  Odpowiedz
 23. windows loader advanced options

  Yesterday, while I was at work, my sister stole my iphone and tested to see if it can survive a 40 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now destroyed and she has 83 views. I know this is totally off topic but I had to share it with someone!|

  Odpowiedz
 24. windows kms activator 5.3

  Asking questions are in fact fastidious thing if you are not understanding anything fully, except this article provides fastidious understanding yet.|

  Odpowiedz
 25. 01. windows loader v2.2.2 by dar

  I’ve been surfing on-line greater than 3 hours as of late, yet I never found any interesting article like yours. It is pretty price sufficient for me. In my view, if all site owners and bloggers made just right content as you probably did, the internet will be much more helpful than ever before.|

  Odpowiedz
 26. activate windows by kms

  What’s up it’s me, I am also visiting this web page daily, this web page is really nice and the people are truly sharing nice thoughts.|

  Odpowiedz
 27. windows activate error code 0xc004f074

  Have you ever thought about publishing an e-book or guest authoring on other blogs? I have a blog based upon on the same topics you discuss and would really like to have you share some stories/information. I know my audience would value your work. If you’re even remotely interested, feel free to send me an e-mail.|

  Odpowiedz
 28. Marleen Wanland

  Incredible points. Great arguments. Keep up the amazing spirit.|

  Odpowiedz
 29. Jana Houey

  Very good info. Lucky me I recently found your website by accident (stumbleupon). I have saved as a favorite for later!|

  Odpowiedz
 30. Shirleen Moreland

  I was excited to uncover this page. I wanted to thank you for ones time due to this wonderful read!! I definitely loved every part of it and i also have you saved as a favorite to check out new things in your website.|

  Odpowiedz
 31. Melodee Bombino

  I always spent my half an hour to read this webpage’s articles all the time along with a mug of coffee.|

  Odpowiedz
 32. Christoper Murdock

  I will immediately grasp your rss feed as I can’t in finding your e-mail subscription hyperlink or newsletter service. Do you’ve any? Please let me recognize so that I could subscribe. Thanks.|

  Odpowiedz
 33. 선릉 안마

  It’s really a great and useful piece of info. I am satisfied
  that you shared this helpful information with us. Please stay us up to date like this.
  Thank you for sharing.

  Odpowiedz
 34. 강남안마 번호

  I was recommended this website by my cousin. I’m not sure whether this
  post is written by him as nobody else know such
  detailed about my problem. You are wonderful! Thanks!

  Odpowiedz
 35. 강남피쉬안마 좋은곳

  I truly love your blog.. Great colors & theme. Did you develop this site yourself?
  Please reply back as I’m attempting to create my own blog and want to find out where you got this from or exactly what
  the theme is called. Many thanks!

  Odpowiedz
 36. movie download

  Hi Gene, thank you for commenting. I sent you an e-mail. Magdalena Manuel Fredric

  Odpowiedz
 37. series online

  Hi, this weekend is good in support of me, for the reason that this occasion i am reading this wonderful educational post here at my residence. oreiep.se/map16.php mm sports instagram Aloisia Lennie Hizar

  Odpowiedz
 38. Samual Weller

  I read this piece of writing completely regarding the difference of hottest and preceding technologies, it’s remarkable article.|

  Odpowiedz
 39. Kathlene Buonomo

  I’m not that much of a internet reader to be honest but your blogs really nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your site to come back later on. All the best|

  Odpowiedz
 40. 123movies

  hi po mam,gud evening can you help me to pass examination of civil service because many2x more examination of civil service he cannot past until of year 2014 so pls.mam bigyan mo na ako ng reviewer ng CSE para makpasa ako kasi 37 years old na ako ndi p ako nakapasa magbyad lang ako ng reviewer mo and tnx my no cp. 09075740458 Mae Dael Sharona

  Odpowiedz
 41. yetiskin

  Hello there. I discovered your site by means of Google even as looking for a similar matter, your website got here up. It seems to be good. I have bookmarked it in my google bookmarks to visit then. Antonietta Andris Juxon

  Odpowiedz
 42. yabanci

  I am sure this post has touched all the internet users, its really really fastidious post on building up new webpage. Rosalind Sherwin Zendah

  Odpowiedz
 43. Sheldon Leavens

  This information is priceless. How can I find out more?|

  Odpowiedz
 44. Bobby Hoben

  Hey There. I found your blog using msn. This is a really well written article. I’ll make sure to bookmark it and return to read more of your useful info. Thanks for the post. I’ll definitely return.|

  Odpowiedz
 45. Jacquelynn Caffey

  What a material of un-ambiguity and preserveness of precious know-how about unexpected emotions.|

  Odpowiedz
 46. Ivory Montecalvo

  Aw, this was a really good post. Taking the time and actual effort to create a great article… but what can I say… I procrastinate a whole lot and don’t seem to get nearly anything done.|

  Odpowiedz
 47. Buford Verdejo

  Hi friends, its enormous piece of writing on the topic of teachingand fully explained, keep it up all the time.|

  Odpowiedz
 48. Sharri Merksamer

  There’s certainly a lot to find out about this issue. I like all the points you made.|

  Odpowiedz
 49. Raleigh Steider

  Thank you for any other informative blog. Where else may I am getting that kind of information written in such an ideal manner? I have a undertaking that I am simply now running on, and I’ve been at the glance out for such info.|

  Odpowiedz
 50. diziler

  iya nih saya di Malang sering ngisi2 buat dapet bantuan untuk UMKM. Membaca syarat-syaratnya jadi sedikit banyak tahu. Tapi sampe skg gak diapprove2. eeh malah curcol ya hehe Krystalle Karlan Grossman

  Odpowiedz
 51. dizi

  Really appreciate you sharing this blog. Much obliged. Arleen Chrissie Erminia Tory Thedric Solberg

  Odpowiedz
 52. diziler

  Everything is very open with a really clear explanation of the issues. It was definitely informative. Your site is useful. Many thanks for sharing. Lonna Selby Bethezel

  Odpowiedz
 53. diziler

  Wohh just what I was searching for, appreciate it for posting. Gwyn Kaspar Hux

  Odpowiedz
 54. mp3

  hi maam good day to you,i will take my exam this coming may 3 here in gensan.. naghhnap po aku ng reviewer,,pls do help me maam,2nd take ko na po kz ito. Gusella Mason Brody

  Odpowiedz
 55. Kathleen Bratt

  Hello there, I discovered your website by means of Google while searching for a related topic, your web site came up, it seems to be great. I’ve bookmarked it in my google bookmarks.

  Odpowiedz
 56. Elise Cotheran

  Touche. Solid arguments. Keep up the good spirit.|

  Odpowiedz
 57. aksiyon

  Having read this I believed it was extremely informative. I appreciate you taking the time and effort to put this information together. I once again find myself personally spending a lot of time both reading and leaving comments. But so what, it was still worth it! Rene Bjorn Hobey

  Odpowiedz
 58. hindi movie

  I simply read these blogs very typically and particularly your piece of web content is always effective. A remarkable item of composing. You have actually revealed your suggestions very well. It seems that you never miss any kind of chance to reveal your ideas and it is a great thing for a writer. I have to state that in all my enjoyable moments, I check out fascinating blog sites like your own. I likewise create blogs to share myself prior to the globe. I make sure that you wish to review it and let me learn about your ideas. Sonya Bord Kaspar

  Odpowiedz
 59. Daina Rifenbery

  I’m not that much of a online reader to be honest but your blogs really nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your site to come back in the future. Many thanks|

  Odpowiedz
 60. Irwin Ker

  Hello would you mind letting me know which web host you’re using? I’ve loaded your blog in 3 completely different internet browsers and I must say this blog loads a lot faster then most. Can you recommend a good hosting provider at a fair price? Thanks, I appreciate it!|

  Odpowiedz
 61. 먹튀검증

  With havin so much written content do you ever run into any issues of plagorism
  or copyright infringement? My website has a lot of completely unique content I’ve either
  created myself or outsourced but it seems a lot of it is popping it up all over the internet
  without my agreement. Do you know any methods to help protect against content from being ripped off?
  I’d certainly appreciate it.

  Odpowiedz
 62. erotik

  I quite like reading through a post that can make people think. Also, thank you for allowing for me to comment! Emlynn Jeffie Rama

  Odpowiedz
 63. erotik

  I blog often and I genuinely thank you for your information. Your article has truly peaked my interest. I will bookmark your blog and keep checking for new details about once per week. I subscribed to your RSS feed as well. Rica Kelby Fritze

  Odpowiedz
 64. live porn

  Hi there just wanted to give you a quick heads up. Elle Lyman Marinna

  Odpowiedz
 65. turkce

  This is exactly what i was looking for, thank you so much for these tutorials Roshelle Mayer Nero

  Odpowiedz
 66. turkce

  My water leaves mineral stains inside the instant pot liner. I boil eggs weekly and add a splash of vinegar to the water. It removes the mineral stains and any other cooking stains making the liner sparkle. Of course the vinegar does not affect the taste of the eggs at all. Kelsy Ewan Wanfried

  Odpowiedz
 67. turkce

  Hi there. I found your blog by way of Google whilst searching for a comparable topic, your web site came up. It seems to be good. I have bookmarked it in my google bookmarks to come back then. Adelheid Ethan Kipp

  Odpowiedz
 68. turkce

  I really like it when people get together and share ideas. Great blog, stick with it! Antonella Court Curson

  Odpowiedz
 69. turkce

  Yesterday, while I was at work, my cousin stole my apple ipad and tested to see if it can survive a 30 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now broken and she has 83 views. I know this is completely off topic but I had to share it with someone! Christean Filmore Arney

  Odpowiedz
 70. turkce

  Excellent post. I was checking continuously this blog and I am impressed! Vittoria Javier Muhammad

  Odpowiedz
 71. turkce

  Neque turpis vitae eros praesent varius. Egestas pellentesque urna blandit, sed ac leo ut mi, nam wisi, laborum donec erat amet. Dari Gill Merat

  Odpowiedz
 72. turkce

  Superatis Tauri montis verticibus qui ad solis ortum sublimius attolluntur, Cilicia spatiis porrigitur late distentis dives bonis omnibus terra, eiusque lateri dextro adnexa Isauria, pari sorte uberi palmite viget et frugibus minutis, quam mediam navigabile flumen Calycadnus interscindit. Pavla Hailey London

  Odpowiedz
 73. turkce

  Am lucrat la o firma franceza 1 an si 4 luni cu contract si am demisionat. Am 50 ani si 10 luni. Pot beneficia de indemnizatia de somaj ? Cass Leo Clymer

  Odpowiedz
 74. turkce

  Dear Victor, You mentioned to me in a my email that u thought I was no longer interested in your work. I am interested, early this year I was in an explosion, I spent months in the hospital and recovery. I love what you have to offer and was an early follower, however, my accident left me unable to respond to what you had to offer. I want ONLY to see your great success. Be Blessed. Sincerely Mary McKinley Andrei Earvin Leanora

  Odpowiedz
 75. turkce

  I could not resist commenting. Perfectly written!| Felicity Elliott Rockie

  Odpowiedz
 76. turkce

  You have made some good points there. I checked on the web for additional information about the issue and found most people will go along with your views on this site. Eolande Kipper Singleton

  Odpowiedz
 77. turkce

  Hello. Great job. I did not anticipate this. This is a fantastic story. Thanks! Dorey Erasmus Ahmar

  Odpowiedz
 78. turkce

  I was very happy to find this web site. I need to to thank you for ones time just for this wonderful read!! I definitely liked every bit of it and I have you saved to fav to check out new stuff on your web site. Eloisa Walker Yelich

  Odpowiedz
 79. turkce

  Magna et ;0 interdum nulla. Praesent laoreet, mauris nec mollis Wally Archambault Strauss

  Odpowiedz
 80. turkce

  Hi there! I just would like to give a huge thumbs up for the great information you have got here on this post. I can be coming again to your blog for extra soon. Milicent Sigfried McClenaghan

  Odpowiedz
 81. turkce

  I visited several websites except the audio feature for audio songs present at this site is actually marvelous. Brina Westley Genevra

  Odpowiedz
 82. turkce

  You have made some really good points there. I looked on the net for more info about the issue and found most people will go along with your views on this site. Emiline Nataniel Baumann

  Odpowiedz
 83. turkce

  This is a great tip particularly to those fresh to the blogosphere. Sydel Carly Shelburne Gwenette Seamus Katusha

  Odpowiedz
 84. turkce

  When I initially left a comment I seem to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now every time a comment is added I get four emails with the same comment. Perhaps there is a means you are able to remove me from that service? Thanks! Linet Valentin Dreddy

  Odpowiedz
 85. turkce

  Excellent post. I absolutely love this site. Keep it up! Odelinda Sylvester Hadwin

  Odpowiedz
 86. turkce

  Excellent article. I will be experiencing some of these issues as well.. Ailyn Joaquin Dorree

  Odpowiedz
 87. turkce

  I think this is among the most significant info for me. Ajay Egan Hoffert

  Odpowiedz
 88. turkce

  Nice blog here! Also your website loads up very fast! What host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my website loaded up as quickly as yours lol Gail Allen Domini

  Odpowiedz
 89. turkce

  Having read this I believed it was really informative. I appreciate you finding the time and energy to put this informative article together. I once again find myself personally spending a lot of time both reading and posting comments. But so what, it was still worth it! Josefina Heath Coke

  Odpowiedz
 90. turkce

  Thank you for sharing your thoughts. I really appreciate your efforts and I am waiting for your further write ups thank you once again. Esmeralda Fran Barbee

  Odpowiedz
 91. turkce

  Great blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A design like yours with a few simple tweeks would really make my blog shine. Please let me know where you got your theme. Bless you| Glyn Cliff Jarl

  Odpowiedz
 92. turkce

  Hi there. I discovered your site by way of Google while looking for a comparable topic, your website got here up. It seems to be good. I have bookmarked it in my google bookmarks to visit then. Diane-Marie Angeli Ivo

  Odpowiedz
 93. Beata Huguenin

  Hey there terrific blog! Does running a blog like this take a great deal of work? I have absolutely no understanding of computer programming but I had been hoping to start my own blog in the near future. Anyhow, should you have any recommendations or techniques for new blog owners please share. I understand this is off subject but I simply had to ask. Appreciate it!|

  Odpowiedz
 94. Magnolia Oclair

  Hello i am kavin, its my first occasion to commenting anywhere, when i read this paragraph i thought i could also create comment due to this sensible post.|

  Odpowiedz
 95. turkce

  We stumbled over here coming from a different page and thought I should check things out. I like what I see so now i am following you. Look forward to looking into your web page yet again.| Marylin Mattie Sidwel

  Odpowiedz
 96. turkce

  There is definately a lot to know about this issue. I like all the points you made. Donnamarie Giffie Gardener

  Odpowiedz
 97. turkce

  Its fantastic as your other articles :D, thanks for putting up. Dollie Flory Shieh

  Odpowiedz
 98. turkce

  Regards for helping out, fantastic information. Bridget Ellis Tressia

  Odpowiedz
 99. Rozella Babish

  Hi to every one, because I am genuinely keen of reading this blog’s post to be updated on a regular basis. It consists of nice information.|

  Odpowiedz
 100. Ernesto Divan

  It’s really a cool and helpful piece of information. I am glad that you simply shared this useful info with us. Please keep us informed like this. Thanks for sharing.|

  Odpowiedz
 101. erotik

  You have made some good points there. I looked on the net for more information about the issue and found most individuals will go along with your views on this site. Marigold Nicky Brnaby

  Odpowiedz
 102. turkce

  I have learn several just right stuff here. Definitely price bookmarking for revisiting. I wonder how a lot effort you set to create this sort of fantastic informative web site. Delora Andris Galven

  Odpowiedz
 103. turkce

  I blog quite often and I seriously thank you for your information. This article has truly peaked my interest. Aretha Keefer Steward

  Odpowiedz
 104. erotik

  very nice put up, i certainly love this website, carry on it Dorelia Alphonse Mattie

  Odpowiedz
 105. erotik

  One other issue is that if you are in a problem where you will not have a co-signer then you may really want to try to make use of all of your financial aid options. You will discover many funds and other free college funding that will give you funding to aid with education expenses. Thx for the post. Clemmy Bink Henning

  Odpowiedz
 106. yerli

  Having read this I thought it was really enlightening. I appreciate you taking the time and energy to put this short article together. I once again find myself spending a lot of time both reading and commenting. But so what, it was still worthwhile. Betty Tabby Muldon

  Odpowiedz
 107. erotik

  Good info. Lucky me I reach on your website by accident, I bookmarked it. Margy Geordie Filip

  Odpowiedz
 108. erotik

  Way cool! Some very valid points! I appreciate you writing this write-up plus the rest of the website is extremely good. Jerrylee Shamus Helban

  Odpowiedz
 109. 샌즈카지노

  I think it is a fluent sharing, I will recommend your site to my friends Nicole Farrell Frederico

  Odpowiedz
 110. 샌즈카지노

  come to maturity, not equitable jaifat.miespuolinen.com/terveellinen-elin/pakastin-ei-toimi.php do you suffer the extermination of free muscle more speedily, but your richness also retains more of a unnamed paradigm of fat. The amount of brown portly, which generates torridness and burns calories, decreases and the supine of inadequate pudgy, which stores oversupply calories, increases. Devonne Aleksandr Medlin

  Odpowiedz
 111. 샌즈카지노

  Blogpost yang menarik sekali. Nubi serasa mendapatkan ilham anyar darinya. Lorelle Ulrick Og Mora Rickey Hewet

  Odpowiedz
 112. erotik

  Hinc ceteri particulas arripere conati suam quisque videro voluit afferre sententiam. Sed ea mala virtuti magnitudine obruebantur. Quae in controversiam veniunt, de iis, si placet, disseramus. Ame Jordan Dona

  Odpowiedz
 113. Tamesha Wierson

  you’re in reality a excellent webmaster. The web site loading pace is incredible. It sort of feels that you’re doing any unique trick. Furthermore, The contents are masterpiece. you’ve performed a great task on this matter!|

  Odpowiedz
 114. Travis Boucouvalas

  Very good post. I will be going through a few of these issues as well..|

  Odpowiedz
 115. erotik

  Good article! We are linking to this particularly great article on our site. Keep up the great writing. Lizzie Cirillo Micah

  Odpowiedz
 116. erotik

  thank you for sharing. Come back our website. SEO Show Alysia Natal Linkoski

  Odpowiedz
 117. Darell Metia

  Terrific post however I was wanting to know if you could write a litte more on this subject? I’d be very grateful if you could elaborate a little bit more. Bless you!|

  Odpowiedz
 118. Wilber Burbine

  I’m really impressed with your writing talents and also with the format in your blog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Anyway stay up the nice quality writing, it is rare to see a great blog like this one today..|

  Odpowiedz
 119. Erwin Brayton

  Thanks for sharing such a nice idea, piece of writing is good, thats why i have read it fully|

  Odpowiedz
 120. 우리카지노

  Ahaa, its pleasant dialogue on the topic of this paragraph
  here at this webpage, I have read all that, so now me also commenting
  here.

  Odpowiedz
 121. Timmy Matsumura

  I was wondering if you ever considered changing the structure of your site? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having 1 or two images. Maybe you could space it out better?|

  Odpowiedz
 122. Leilani Swepson

  Wonderful web site. Lots of helpful info here. I’m sending it to a few friends ans additionally sharing in delicious. And obviously, thank you to your sweat!|

  Odpowiedz
 123. Sona Flinton

  Hello, I check your blogs on a regular basis. Your writing style is awesome, keep doing what you’re doing!|

  Odpowiedz
 124. Celesta Lueth

  Hello, the whole thing is going nicely here and ofcourse every one is sharing information, that’s genuinely excellent, keep up writing.|

  Odpowiedz
 125. Lavada Matrisciano

  After checking out a few of the articles on your website, I seriously like your way of writing a blog. I book-marked it to my bookmark site list and will be checking back soon. Please visit my web site as well and tell me how you feel.|

  Odpowiedz
 126. Mason Vandevsen

  I every time emailed this website post page to all my friends, because if like to read it next my links will too.|

  Odpowiedz
 127. Del Clyman

  I just couldn’t depart your web site prior to suggesting that I actually loved the standard info a person provide in your visitors? Is going to be back frequently to investigate cross-check new posts|

  Odpowiedz
 128. erotik

  Try experimenting until you find one that fits your pace. Felecia Adler Danita

  Odpowiedz

Funkcja trackback/Funkcja pingback

 1. 10 porad na kryzys gospodarczy, który się właśnie zaczął | Blog o finansach, gospodarce i inwestowaniu - […] 8. Dywersyfikacja majątku – tutaj najlepiej odsyłam do artykułu „Gdzie trzymać kapitał w czasie kryzysu” […]

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

WYCENY AKTYW

WIG201949.57+2.22%
mWIG404339.25+0.74%
sWIG8017825.93+1.69%
SP5003900.55+2.35%
NASDAQ13527.30+2.54%
DOW JONES31539.00+2.03%
ZŁOTO1722.000-0.60%
SREBRO26.595-0.27%
BITCOIN49629.9883+14.09%
ETHERIUM1579.9900+13.32%

SOCIAL MEDIA

O MNIE

Marcin Walkowski

Marcin Walkowski

Stanowisko

Nazywam się Walkowski, Marcin Walkowski 🙂 Od lat interesuję się finansami i sam inwestuję. Jeśli jara Cię to tak jak mnie, to jestem przekonany, że będziesz tu częstym gościem. Jeśli (jeszcze) Ciebie to nie kręci, to jest to dobry początek by się wiele nauczyć.

KOD RABATOWY DO 10%: KASAWKIESZENI

NEWSLETTER