BLOG O FINANSACH,
GOSPODARCE I INWESTOWANIU

Gdzie otworzyć konto – IKE i IKZE (2/2)

utworzone przez | Cze 18, 2020 | Inwestycje, Poradnik | 6 Komentarze

             Jeśli chcecie się dowiedzieć co to jest IKE i IKZE zapraszam do poprzedniego wpisu: „Zainwestuj w swoją emeryturę – IKE i IKZE (1/2)”. Tutaj znajdziecie informacje, gdzie warto założyć takie portfele oraz proste rekomendacje z mojej strony. Zacznijmy jakie IKE i IKZE możemy mieć: 

  1. Konta oszczędnościowe i lokaty które dają nam 1% do 3% w skali roku. Znajdziemy czasem lokaty w wysokości 3,5%, niestety często są to promocje dla nowych klientów, a same lokaty z „lepszym” oprocentowaniem są na krótkie okresy czasu (do 4 miesięcy). Nad tym tematem nie ma co się rozwodzić, jest to mniej niż inflacja dlatego odkładanie na potencjalną emeryturę w ten sposób nie ma sensu. 

 

2. Obligacje skarbowe na których oprocentowanie waha się od 0,5 % do 2%, w zależności na jak długi okres się zdecydujemy. Od obligacji 4 letnich i starszych pojawia się już ciekawsza propozycja. Obligacja indeksowana inflacją, gdzie w pierwszym roku otrzymujemy z góry ustalone odsetki, a w następnym nasze oprocentowanie będzie równe inflacji + marża od 0,75 % do 1,5%. Wiec teoretycznie nasza marża to nasz zysk. Dlaczego tylko teoretycznie zapraszam do artykułu „inflacja nas pochłonie”. Jest to bardzo bezpieczny sposób, a jednoczenie lepszy od lokat i kont oszczędnościowych. 

 

3. Jednostki funduszy inwestycyjnych, które na początku wydają się interesujące. Jednak często nie przynoszą obiecanych efektów. Fundusze są zdywersyfikowane. Możemy samodzielnie podejmować decyzję w co chcemy inwestować wybierając rożne segmenty gospodarki, surowce, nawet rynki zagraniczne i wiele wiele innych opcji. Funduszami zarządzają specjaliści, którzy chcą pokazać jak najlepsze wyniki danego funduszu – no i właśnie tutaj jest ten kruczek. Za zarządzanie funduszami kierownictwo bierze opłaty od 1% do nawet 4% rocznie. Oczywiście nie zabiera to nam funduszy z konta tylko umniejsza wycenę (zazwyczaj każdego dnia bardzo mała jego cześć). Dodatkowo są tu jeszcze opłaty manipulacyjne, czyli za transakcję zakupu i sprzedaży od 1% do 5%. Tak naprawdę to nie koniec, czasami platformy, które nam oferują takie inwestowanie też mają swoją prowizje w okolicy 1%. Gdy to zsumujemy i doliczymy do tego inflacje, okazuje się, że nawet gdy rynek w który inwestujemy zyskuje 10% to my jesteśmy na 0. Co dopiero dzieję się gdy rynek traci? Świetny przykładem są tu nagrody Gazeta Giełdy i Inwestorów Parkiet dla najlepszego funduszu z roku 2008 który wykazał -5.5% straty (była to najmniejsza strata wśród nominowanych). 

 

4. Polisa na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym. Tutaj tak naprawdę możemy przykleić to co jest napisane w punkcie 3 i doliczyć drobną opłatę za ubezpieczenie, które zazwyczaj ma symboliczne kwoty. W większości przypadków również odradzam ten sposób oszczędzania.

 

5. Samodzielne zakupy instrumentów finansowych poprzez konto maklerskie. Właśnie to rozwiązanie jest moim faworytem. Głównie ze względu na najniższe koszta i duży wachlarz możliwości. Zanalizowałem konta maklerskie oferujące IKE bądź IKZE. 

We wszystkich ofertach znalazłem, że nie ma kosztów za otwarcie konta, inaczej jest z kosztami za jego prowadzenie, przenoszenie konta oraz wycofywanie w ciągu pierwszych 12 miesięcy. 

 

Dom maklerski 

Dostępne rodzaje rachunków 

Opłata za prowadzenie rachunku 

Opłata za transfer środków do innego IKE lub IKZE (% wartości przenoszonych instrumentów)  

Opłata za wycofanie środków z rachunku w ciągu pierwszych 12 miesięcy  

Dom Maklerski BDM S.A. 

 

 

IKE i IKZE 

 

 

0 zł 

 

 

1,49% min. 99 zł  

 

 

149 zł 

 

 

Dom Maklerski BOŚ S.A. 

 

 

IKE i IKZE 

 

 

0 zł 

 

 

0,50% min. 25 zł 

 

 

150 zł  

 

 

Dom Maklerski Banku BPS 

 

 

IKE i IKZE 

 

 

0 zł 

 

 

Zgodna z cennikiem KDPW 

 

0,5% min. 100 zł 

 

Santander Biuro Maklerskie 

 

 

IKE 

 

 

0 zł lub 6 zł miesięcznie** 

 

Zgodna z cennikiem KDPW  

 

 

 

150 zł  

 

 

 

Biuro Maklerskie mBank 

 

 

IKE i IKZE 

 

 

0 zł lub 30 zł rocznie*

 

 

Brak danych  

 

 

Brak danych  

 

 

Millenium Dom Maklerski 

 

 

IKZE 

 

 

48 zł rocznie 

 

 

Zgodna z cennikiem KDPW  

 

 

5% min. 100 zł  

 

 

Dom Maklerski PKO BP 

 

IKE 

 

 

60 zł rocznie*** 

 

 

0,3% min. 50 zł wartości portfela****  

150 zł  

 

 

*Jeśli w ciągu 12 miesięcy na rachunku nie została wykonana przynajmniej 1 transakcja  

**Jeśli w poprzednim miesiącu nie została wykonana przynajmniej 1 transakcja  

*** W przypadku Konta SUPER IKE prowadzonego przez DM PKO BP obowiązuje dodatkowa opłata równa 0,1% nominalnej wartości obligacji skarbowych zakupionych na rynku pierwotnym. Opłatę tę ponosi się wyłącznie, jeśli byliśmy posiadaczami tego typu obligacji na koniec danego roku kalendarzowego.  

****W przypadku transferu bez przeniesienia własności opłata nie jest pobierana.  

Zgodna z cennikiem KDPW – Opłata uzależniona jest od wartości portfela oraz rodzaju posiadanych instrumentów.  

Przed nami jeszcze jedna bardzo ważna tabelka. Która przedstawia koszty prowizji przy zakupie. 

Dom maklerski 

Prowizja za kupno akcji (% wartości transakcji) 

Prowizja za kupno obligacji (% wartości transakcji) 

Prowizja za kupna akcji w day tradingu (% wartości transakcji)  

Dom Maklerski BDM S.A. 

 

 

0,39% min. 5,95 zł 

 

 

0,19% min. 5,95 zł 

 

 

0,18%  

 

 

Dom Maklerski BOŚ S.A. 

 

 

0,38% min. 5 zł 

 

 

0,19% min. 5 zł 

 

 

0,15% min. 5 zł  

 

 

Dom Maklerski Banku BPS 

 

 

0,13% min. 3 zł 

 

 

 

0,13% min. 3 zł 

 

 

 

0,13% min. 3 zł 

 

 

 

Santander Biuro Maklerskie  

 

 

0,39% min. 5 zł 

 

 

 

0,19% min. 5 zł 

 

 

 

0,25% min. 5 zł  

 

 

 

Biuro Maklerskie mBank 

 

 

0,39% min. 3 zł 

 

 

0,19% min. 3 zł 

 

 

0,25%  

 

 

Millenium Dom Maklerski 

 

 

0,38% min. 4,90 zł* 

 

 

0,20% min. 4,99 zł 

 

 

0,20% min. 4,90 zł  

 

 

Dom Maklerski PKO BP 

0,39% min. 5 zł 

0,20% min. 5 zł** 

0,39% min. 5 zł 

 

* W przypadku obrotów powyżej 50 tys. zł miesięcznie obowiązuje obniżona wartość prowizji. 

** Brak opłat w przypadku kupna obligacji skarbowych na rynku pierwotnym.  

             Dodatkowo inwestowania na rynkach zagranicznych w ramach rachunków IKE i IKZE pozwalają tylko: Santander, Boś oraz mBank. 

             Podsumowując tutaj już dość mocno widzimy, iż wysuwają się na prowadzenie opcję: BDM, BOŚ oraz BPS. Sam zdecydowałem się na BPS. Musze przyznać, że oprogramowanie BPS nie należy do najbardziej intuicyjnych i estetycznych. Przekonały mnie jednak najniższe koszta.  

             Kolejna ważna rada. Warto kupować duże paczki akcji by obniżyć koszta transakcji. Przykład: Na IKZE gdzie limit wynosi trochę ponad 6 000 zł, gdy wpłacam cały limit zlecam tylko dwie (ewentualnie 3) paczki zakupów za równowartość kwoty by koszt za transakcje był około 3 zł. Nie opłaca się tutaj dokupowanie 1 akcji za przykładowo 50 zł bo zapłacimy 3 zł prowizji (czyli już jesteśmy 6 % w plecy). 

             Moją taktyką jest inwestowanie w spółki dywidendowe. Wtedy rok w rok za dywidendy (od której nie został potrącony podatek Belki) i nową wpłatę dokupuje więcej akcji uśredniając cenę. W moim portfelu znajdują się spółki takie jak: PZU, ORLEN, GPW, APATOR oraz DEBICA. Oczywiście sami decydujemy jakie spółki będziemy dokładać do naszego portfela inwestycyjnego.  

             Jeżeli nie chcemy się zastanawiać w jakie spółki inwestować ani w najmniejszy sposób śledzić co się w nich dzieje warto pomyśleć o ETF-y które kupują wszystkie akcje z Wigu 20 lub mWIGU 40. Są tu bardzo małe koszta za zarządzanie które wynoszą mniej niż jeden procent (w przeciwieństwie do funduszy aktywnie zarządzanych gdzie możemy znaleźć od 2-5% kosztów!). Warto zwrócić uwagę na ETF-y które wliczają również dywidendy ze spółek czyli: MWIG40TR oraz WIG20TR.  

 

 

KOD RABATOWY DO 10%: KASAWKIESZENI

6 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

WYCENY AKTYW

WIG201947.68+3.05%
mWIG403815.38+1.64%
sWIG8015177.75+0.45%
SP5003688.50+0.59%
NASDAQ12431.10+0.44%
DOW JONES30133.00+0.67%
ZŁOTO1840.250-0.17%
SREBRO24.262+0.38%
BITCOIN18949.0293-2.55%
ETHERIUM589.3600-3.92%

SOCIAL MEDIA

O MNIE

Marcin Walkowski

Marcin Walkowski

Stanowisko

Nazywam się Walkowski, Marcin Walkowski 🙂 Od lat interesuję się finansami i sam inwestuję. Jeśli jara Cię to tak jak mnie, to jestem przekonany, że będziesz tu częstym gościem. Jeśli (jeszcze) Ciebie to nie kręci, to jest to dobry początek by się wiele nauczyć.

KOD RABATOWY DO 10%: KASAWKIESZENI

NEWSLETTER