Kategoria: Ubezpieczenia

Data publikacji: 19 / 08 / 2021

Każdemu z nas wielokrotnie doradzano zakup ubezpieczenia – życiowego, turystycznego, firmowego, ubezpieczenia samochodu czy ubezpieczenia OC. Często jednak wymigujemy się od zakupu polisy, twierdząc, że jesteśmy młodzi i zdrowi, więc nic nam nie grozi. Albo, że nie potrzebujemy ubezpieczać samochodu, bo jesteśmy świetnymi kierowcami.

Jeżeli ty też tak uważasz, przemyśl to jeszcze raz. Bez względu na to, jak zdrowy jesteś, jak dobrze radzisz sobie finansowo lub jak dobrym jesteś kierowcą, ty też potrzebujesz ubezpieczenia. Ubezpieczenie działa, jak siatka bezpieczeństwa, która chroni finansowo Ciebie, Twoją rodzinę i Twój biznes, gdy dzieje się coś złego.

W tym artykule wyjaśnię wszystkie kwestie związane z ubezpieczeniami – po co się ubezpieczać, jaką polisę powinien kupić każdy z nas i dlaczego.

Z artykułu dowiesz się m.in.:

Co to jest ubezpieczenie?

Jakie są 4 najważniejsze rodzaje ubezpieczeń?

Dlaczego warto się ubezpieczyć?

Jak kupić dobre ubezpieczenie?

Co to jest ubezpieczenie?

Idea ubezpieczenia jest prosta. Płacisz miesięczną lub roczną stawkę ubezpieczeniową, aby ubezpieczyć swoje życie, zdrowie, samochód, dom, mieszkanie, firmę itp. na określony czas. W zamian ubezpieczyciel pokrywa szkody finansowe jeżeli poszkodowany zostanie przedmiot ubezpieczenia. Może nim być osoba, dom, samochód lub w wypadku ubezpieczenia OC – osoba trzecia.

Innymi słowy, za niewielką opłatą przenosisz ryzyko straty finansowej, której możesz doświadczyć na firmę ubezpieczeniową. Na przykład, jeśli przydarzy Ci się wypadek samochodowy i musisz być hospitalizowany koszty leczenia szpitalnego zostaną pokryte z Twojej polisy ubezpieczenia zdrowotnego. A Twoje ubezpieczenie samochodu pokryje koszty naprawy samochodu. Jeśli umrzesz podczas wypadku, Twoja rodzina otrzyma odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia na życie.

4 najważniejsze rodzaje ubezpieczeń

Ubezpieczenie życiowe

Ubezpieczenie życiowe chroni finansowo Twoją rodzinę, na wypadek Twojej przedwczesnej śmierci. Poniżej wyjaśnię prosto, jak działa. Regularnie płacisz składkę firmie ubezpieczeniowej, przez określoną liczbę lat. W zamian, firma ubezpieczeniowa wypłaca sumę gwarancyjną Twojej rodzinie, jeśli umrzesz w okresie obowiązywania polisy. Rodzajem ubezpieczeń życiowych są ubezpieczenia na wypadek niepełnosprawności czy ciężkiej choroby.

Ubezpieczenie medyczne

Ubezpieczenie medyczne to sposób na zagwarantowanie, że ty i Twoja rodzina otrzymacie najlepszą możliwą opiekę medyczną, bez konieczności zastanawiania się, jak pokryć jej koszty. Ubezpieczenie medyczne może dotyczyć opieki medycznej w Twoim kraju lub w czasie wyjazdów zagranicznych.

Ubezpieczenie majątkowe

Ubezpieczenie majątkowe służy do ubezpieczenia majątku ruchomego – np. pojazdów, obrazów, bagażu podróżnego i innych przedmiotów – oraz nieruchomości – domu czy mieszkania. Można ubezpieczać majątek prywatny lub firmowy. W wypadku uszkodzenia ubezpieczonego przedmiotu lub mienia w okresie obowiązywania polisy, firma ubezpieczeniowa finansowo zrekompensuje straty właścicielowi polisy.

Jednym z rodzajów ubezpieczeń majątkowych jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Przy wykupieniu ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, jak ubezpieczenie OC kierowcy samochodu, ubezpieczenie OC właściciela nieruchomości, ubezpieczenie OC firmy, ubezpieczyciel pokryje szkody, jakie wyrządzisz klientom, pracownikom lub innym osobom trzecim w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Ubezpieczenie turystyczne

Ubezpieczenie turystyczne pozwala otrzymać odszkodowanie w razie utraty bagażu, nieszczęśliwego wypadku, hospitalizacji i wielu innych nieprzewidzianych sytuacji, które mogą się zdarzyć w podróży.

Dlaczego warto się ubezpieczyć?

1. Ubezpieczenie zapewnia stabilność finansową rodzinie

Bez względu na to, ile udało Ci się zaoszczędzić lub jaki jest Twój miesięczny dochód, nieoczekiwane zdarzenie losowe może zagrozić przyszłości finansowej Twojej rodziny. Na przykład, jeśli nie masz odpowiedniego ubezpieczenia na życie, Twoja rodzina może być w trudnej sytuacji finansowej, jeśli przedwcześnie umrzesz. Chociaż żadne pieniądze nie zastąpią straty bliskich, posiadanie ubezpieczenia na życie może uchronić przed trudnościami finansowymi. Także jeżeli Twój dom nie jest ubezpieczony, jego zniszczenie w następstwie huraganu i ogromne rachunki za naprawę mogą całkowicie wstrząsnąć Twoimi finansami.

2. Ubezpieczenie pozwala spać spokojnie

Dzięki temu, że płacisz firmie ubezpieczeniowej określoną stawkę przez określony czas, w razie wystąpienia niespodziewanego zdarzenia, firma ubezpieczeniowa pokryje Twoje szkody. I ta pewność, że w razie niepożądanego scenariusza wydarzeń masz zabezpieczenie, pozwala spać spokojnie.

3. Zmniejsza stres, kiedy znajdziesz się w tarapatach

Bez względu na to, jak bardzo będziesz się starać uniknąć niechcianych wydarzeń – nie możesz im całkiem zapobiec. Istnieje ryzyko, że któreś z nich przydarzy się także tobie. Ubezpieczenie sprawi, że w tym trudnym czasie przynajmniej nie będziesz musieć myśleć o pieniądzach.

Na przykład zdarza się, że po wypadku samochodowym możesz potrzebować długotrwałej rehabilitacji. Nie tylko nie będziesz mógł pracować przez długie miesiące, ale także musieć zdobyć środki na pokrycie kosztów rehabilitacji. Mając ubezpieczenie, w tej trudnej sytuacji możesz po prostu skupić się na powrocie do formy.

Jak kupić dobre ubezpieczenie?

Wielu ludzi uważa, że zakup polisy ubezpieczeniowej jest skomplikowany. Odpowiadają za to przede wszystkim dwie rzeczy.

Na rynku dostępnych jest wiele produktów ubezpieczeniowych i osobie, która nie ma na co dzień do czynienia z ubezpieczeniami trudno jest zorientować się, które będzie najlepsze dla niej.

Trudno o obiektywne doradztwo, bo wielu agentów ubezpieczeniowych oferuje polisy tylko jednego ubezpieczyciela. Nawet, jeżeli inne towarzystwa mają produkty, które bardziej odpowiadają Twoim potrzebom, agent Cię o tym nie poinformuje.

Dlatego zamiast zwracać się do agenta, poproś o pomoc brokera ubezpieczeniowego. Brokerzy sprzedają produkty ubezpieczeniowe wielu towarzystw i specjalizują się w doborze polis, które najlepiej zabezpieczają interesy klientów.

Dobry broker ubezpieczeniowy:

– zadba o Twój interes, a nie firmy ubezpieczeniowej,

– polisy dla Ciebie poszuka w ofercie największych ubezpieczycieli w Polsce,

– zadba o to, żeby zapewnić Ci możliwie najszerszą ochronę ubezpieczeniową, przy jak najniższej stawce,

– indywidualnie wynegocjuje stawki ubezpieczeniowe.

Komentarze

Powrót do bloga