Kategoria: Poradnik

Data publikacji: 16 / 11 / 2021

Kiedy planujesz drogą, albo długodystansową podróż, radość z planowanych wakacji może się przeplatać z momentami zwątpienia. Co, jeśli zachorujesz i nie będziesz mógł podróżować? Albo pożar zniszczy hotel na wyspie, na której chcesz się zatrzymać? Co jeżeli zdarzy się coś niespodziewanego, co uniemożliwi Ci wypoczynek, albo wygeneruje dodatkowe koszty? Jeżeli wykupisz ubezpieczenie turystyczne możesz spać spokojnie.

Spis treści:

Przed czym chroni ubezpieczenie turystyczne?

Wykupując polisę turystyczną możesz ubezpieczyć:

 • wakacje wykupione w biurze podróży,
 • wypoczynek zorganizowany na własną rękę,
 • pojedyncze składniki wyjazdu za granicę (np.: sam bilet na transport lub sam pokój w hotelu).

Jeżeli wykupisz ubezpieczenie turystyczne otrzymasz zwrot kosztów związanych z wakacjami, jeżeli będziesz zmuszony zrezygnować z wyjazdu, stracisz bagaż, nagle zachorujesz, albo jakieś inne wydarzenie pokrzyżuje Twoje plany wakacyjne.

Żeby zdecydować, które ubezpieczenie turystyczne jest dla Ciebie odpowiednie, warto poznać najpopularniejsze rodzaje polis.

Większość polis pokrywa następujące szkody.

Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży

Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży gwarantuje zwrot poniesionych kosztów w wypadku odwołania wyjazdu.Jeżeli musisz odwołać swoją podróż, a już ją opłaciłeś – kupiłeś bilet lotniczy i częściowo zapłaciłeś za hotel, możesz otrzymać zwrot tych pieniędzy z ubezpieczenia turystycznego.

Jakie warunki musisz spełnić, żeby otrzymać zwrot kosztów? Twoje towarzystwo ubezpieczeniowe, w umowie ubezpieczenia przedstawi listę powodów odwołania podróży, których wystąpienie uprawnia Cię do otrzymania zwrotu kosztów. Innymi słowy, jeżeli Twoja podróż zostanie odwołana z innych powodów, niż wymienione w polisie, zwrot kosztów nie będzie Ci się należał.

Powody rezygnacji z podróży najczęściej objęte ubezpieczeniem podróży to:

 • śmierć, nieszczęśliwy wypadek lub nagłe zachorowanie,
 • spowodowana zdarzeniem losowym lub przestępstwem szkoda w mieniu,
 • zwolnienie z pracy,
 • wyznaczenie daty rozpoczęcia stosunku pracy na czas planowanego wyjazdu dla wcześniej bezrobotnego,
 • ciąża zagrożona lub jej powikłania,
 • kradzież dokumentów,
 • wyznaczenie daty egzaminu poprawkowego.

Powyższe powody mogą być jednak różne u różnych ubezpieczycieli, dlatego warto je sprawdzić w swojej polisie.

Ubezpieczenie bagażu

Ubezpieczenie bagażu umożliwia otrzymanie zwrotu kosztów związanych z bezpowrotną utratą bagażu lub opóźnieniem w jego dostarczeniu.

Bezpowrotna utrata bagażu

Jeśli twoje walizki zostaną bezpowrotnie zgubione lub skradzione, być może będziesz zmuszony do kupna odzieży i innych przedmiotów, które się w nich znajdowały. Dzięki temu ubezpieczeniu otrzymasz zwrot poniesionych na to kosztów, do wysokości sumy ubezpieczenia.

Czasowa utrata bagażu

Jeśli Twój bagaż został niewłaściwie skierowany na lotnisku i odzyskasz go po jakimś czasie – na przykład po 24 godzinach – możesz otrzymać zwrot kosztów zakupu podstawowych przedmiotów, które były Ci potrzebne w czasie, gdy nie mogłeś dysponować bagażem.

Turystyczne ubezpieczenie zdrowotne

Ubezpieczenie medyczne na czas wyjazdu turystycznego może być pomocne szczególnie, jeżeli wyjeżdżasz za granicę, poza teren Unii Europejskiej. W razie nagłego zachorowania takie ubezpieczenie może pomóc sfinansować:

 • pobyt w szpitalu,
 • transport do szpitala, np. po wypadku na stoku narciarskim
 • transport do Polski.

Turystyczne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC)

Ubezpieczenie podróży może także obejmować ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Jest to szczególnie ważne dla osób uprawiających sporty zimowe, bo dochodzenie roszczeń od osób, które spowodowały wypadki na stokach narciarskich to coraz częstsze zjawisko. Jeżeli spowodujesz szkodę osobową, ewentualne roszczenia osób trzecich zostaną pokryte z polisy, do wysokości sumy ubezpieczeniowej.

Komentarze

Powrót do bloga