BLOG O FINANSACH,
GOSPODARCE I INWESTOWANIU

SŁOWNIK

BITCOIN (BTC) – pierwsza kryptowaluta oraz pierwsze zastosowanie technologii blockchain. Ta najpopularniejsza kryptowaluta powstała w 2009, a jej twórcą jest człowiek (bądz grupa) kryjący się pod pseudonimem „Satoshi Nakamoto”. Bitcoin powstał na fali społecznego sprzeciwu na kryzys finansowy z roku 2008. Jego nieodłączną cechą jest ograniczona ilość, mianowicie 21 milionów BTC. Jest to jedyne aktywo które znam z ograniczoną podażą.

BLOCKCHAIN – decentralizowana i rozproszona baza danych w modelu open source w sieci internetowej bez centralnych komputerów i niemająca scentralizowanego miejsca przechowywania danych. Jest to swoisty zdecentralizowany i rozproszony rejestr danych.

B2B –  business-to-business – transakcje pomiędzy dwoma lub więcej podmiotami gospodarczymi.

B2C –  business-to-consumer – transakcje pomiędzy przedsiębiorstwami i klientami indywidualnymi.

B2G –  business-to-business – transakcje pomiędzy przedsiębiorstwem a instytucjami rządowymi.

CZARNY ŁABĘDŹ – Teoria uformułowana poprzez Nassima Nicholasa Taleba. Teoria ta, mówi że są zdarzenia które bardzo trudno, bądź wcale nie da się przewidzieć. Nie zmienia to faktu, że nie mogą się wydarzyć. Np. Światowa pandemia koronowirusa.

ETF – są to fundusze, które bardzo często odzwierciedlają jakiś indeks. Ich niewątpliwą zaletą są małe koszta za zarządzanie. Np. WIG 20

EQUITY CROWDFUNDING – Społecznościowe finansowanie udziałowe – jest to sprzedaż akcji spółek, które nie są jeszcze notowane na giełdzie. Zazwyczaj wiąże się to z większym ryzykiem, gdyż inwestujemy w młode spółki. Spółki te często są bardzo rozwojowe.

 FED – System Rezerwy Federalnej – bank centralny Stanów Zjednoczonych czyli najważniejszy z banków centralnych. Co ciekawe jest on prywatny! A jego udziałowcami są największe komercyjne banki na świecie.

FLIP na nieruchomościach – Wywodzi się z angielskiego – “house flipping”. Oznacza nic innego jak zakupienie mieszkania które najczęściej wymaga generalnego remontu. Dokonuje się gruntownej przebudowy, by sprzedać całość w bardzo dobrym stanie z  zyskiem. Zysk w tym wypadku to cena końcowa mieszkania odjąć cenę początkową – w jakiej kupiliśmy oraz koszty remont.

Halving na Bitcoinie – Jest to moment, w którym prędkość generowania nowych bitcoinów zmniejsza się o połowę. Dochodzi do tego mniej więcej co cztery lata. Podaż bitcoinów (BTC) jest ograniczona do 21 milionów. Można to uprościć do zmniejszenia inflacji co 4 lata o połowę. Teraz infalcja wynosi 1,8 %, a za 4 lata będzie to 0,9%.

HELICOPTER MONEY – Ukłute przez Milton Friedman by pokazać w jak najgłupszy sposób rządy mogą rozdawać pieniądze obywatela, niszcząc w ten sposób walutę i gospodarkę.

HIPERIFLACJA – przyspieszona inflacja do olbrzymich rozmiarów. Jest to rodzaj spaczenia gospodarczego. Co doprowadza nie tylko do likwidacji oszczędności, ale i utrudnia normalne funkcjonowanie w kraju.

IKE i IKZE– indywidualne konto emerytalne oraz indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego – Można to nazwać parasolem podatkowym dla inwestorów. Jego pierwszą zaletą jest brak podatku Belki (podatek od dochodów kapitałowych) w trakcie trwania. O więcej informacji na ten temat zapraszam do artykułu „IKE i IKZE”

INFLACJA – proces wzrostu przeciętnego poziomu cen w gospodarce. Sprawia to, że spada siła nabywcza waluty.

KRYPTOWALUTA – Cyfrowa waluta korzystająca z kryptografii do zapewnienia bezpieczeństwa i weryfikacji transakcji w swojej sieci. Bitcoin to pierwsza kryptowaluta. W przeciwieństwie do tradycyjnych walut gotówkowych, kryptowaluta nie wymaga banku centralnego ani żadnego innego scentralizowanego organu do zapewnienia bezpieczeństwa lub utrzymania kontroli nad podażą pieniądza.

STOPY PROCENTOWE – Jest to koszt pożyczenia kapitału. Ma on wpływ, na jaki procent instytucje,
rząd oraz ludzie mogą pożyczyć pieniądze. Jeśli pożyczasz pieniądze, pożyczkodawca poprosi Cię w
zamian o trochę więcej, niż pożyczyłeś. Tym „trochę więcej“ jest stopa procentowa, liczona jako procent
pierwotnej sumy. Dlatego ujemne stopy procentowe wprowadzają anomalię, w której za pożyczone
przysłowiowe 100 zł musimy oddać 99 zł.


Blog o inwestowaniu, finansach oraz gospodarce. Edukacja finansowa pozwala nam więcej zarabiać, skutecznie pomnażać kapitał, być niezależnym finansowo. Finanse, inwestowanie, gospodarka – informacje i porady.

WYCENY AKTYW

WIG202012.27-0.35%
mWIG404481.04+0.06%
sWIG8019361.28+0.41%
SP5004184.50+0.34%
ZŁOTO1777.000+0.71%
SREBRO26.030+0.47%
BITCOIN61000.0000-3.17%
ETHERIUM2425.0000-2.22%

SOCIAL MEDIA

O MNIE

Marcin Walkowski

Marcin Walkowski

Stanowisko

Nazywam się Walkowski, Marcin Walkowski 🙂 Od lat interesuję się finansami i sam inwestuję. Jeśli jara Cię to tak jak mnie, to jestem przekonany, że będziesz tu częstym gościem. Jeśli (jeszcze) Ciebie to nie kręci, to jest to dobry początek by się wiele nauczyć.

KOD RABATOWY DO 10%: KASAWKIESZENI

NEWSLETTER