Kategoria: Inwestycje

Data publikacji: 18 / 06 / 2020

Jeśli chcecie się dowiedzieć co to jest IKE i IKZE zapraszam do poprzedniego wpisu: „Zainwestuj w swoją emeryturę – IKE i IKZE (1/2)”. Tutaj znajdziecie informacje, gdzie warto założyć takie portfele oraz proste rekomendacje z mojej strony. Zacznijmy jakie IKE i IKZE możemy mieć:

  1. Konta oszczędnościowe i lokaty które dają nam 1% do 3% w skali roku. Znajdziemy czasem lokaty w wysokości 3,5%, niestety często są to promocje dla nowych klientów, a same lokaty z „lepszym” oprocentowaniem są na krótkie okresy czasu (do 4 miesięcy). Nad tym tematem nie ma co się rozwodzić, jest to mniej niż inflacja dlatego odkładanie na potencjalną emeryturę w ten sposób nie ma sensu.

2. Obligacje skarbowe na których oprocentowanie waha się od 0,5 % do 2%, w zależności na jak długi okres się zdecydujemy. Od obligacji 4 letnich i starszych pojawia się już ciekawsza propozycja. Obligacja indeksowana inflacją, gdzie w pierwszym roku otrzymujemy z góry ustalone odsetki, a w następnym nasze oprocentowanie będzie równe inflacji + marża od 0,75 % do 1,5%. Wiec teoretycznie nasza marża to nasz zysk. Dlaczego tylko teoretycznie zapraszam do artykułu „inflacja nas pochłonie”. Jest to bardzo bezpieczny sposób, a jednoczenie lepszy od lokat i kont oszczędnościowych.

3. Jednostki funduszy inwestycyjnych, które na początku wydają się interesujące. Jednak często nie przynoszą obiecanych efektów. Fundusze są zdywersyfikowane. Możemy samodzielnie podejmować decyzję w co chcemy inwestować wybierając rożne segmenty gospodarki, surowce, nawet rynki zagraniczne i wiele wiele innych opcji. Funduszami zarządzają specjaliści, którzy chcą pokazać jak najlepsze wyniki danego funduszu – no i właśnie tutaj jest ten kruczek. Za zarządzanie funduszami kierownictwo bierze opłaty od 1% do nawet 4% rocznie. Oczywiście nie zabiera to nam funduszy z konta tylko umniejsza wycenę (zazwyczaj każdego dnia bardzo mała jego cześć). Dodatkowo są tu jeszcze opłaty manipulacyjne, czyli za transakcję zakupu i sprzedaży od 1% do 5%. Tak naprawdę to nie koniec, czasami platformy, które nam oferują takie inwestowanie też mają swoją prowizje w okolicy 1%. Gdy to zsumujemy i doliczymy do tego inflacje, okazuje się, że nawet gdy rynek w który inwestujemy zyskuje 10% to my jesteśmy na 0. Co dopiero dzieję się gdy rynek traci? Świetny przykładem są tu nagrody Gazeta Giełdy i Inwestorów Parkiet dla najlepszego funduszu z roku 2008 który wykazał -5.5% straty (była to najmniejsza strata wśród nominowanych).

4. Polisa na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym. Tutaj tak naprawdę możemy przykleić to co jest napisane w punkcie 3 i doliczyć drobną opłatę za ubezpieczenie, które zazwyczaj ma symboliczne kwoty. W większości przypadków również odradzam ten sposób oszczędzania.

5. Samodzielne zakupy instrumentów finansowych poprzez konto maklerskie. Właśnie to rozwiązanie jest moim faworytem. Głównie ze względu na najniższe koszta i duży wachlarz możliwości. Zanalizowałem konta maklerskie oferujące IKE bądź IKZE.

We wszystkich ofertach znalazłem, że nie ma kosztów za otwarcie konta, inaczej jest z kosztami za jego prowadzenie, przenoszenie konta oraz wycofywanie w ciągu pierwszych 12 miesięcy.

Dom maklerski Dostępne rodzaje rachunków Opłata za prowadzenie rachunku Opłata za transfer środków do innego IKE lub IKZE (% wartości przenoszonych instrumentów)  Opłata za wycofanie środków z rachunku w ciągu pierwszych 12 miesięcy 
Dom Maklerski BDM S.A. IKE i IKZE 0 zł 1,49% min. 99 zł 149 zł
Dom Maklerski BOŚ S.A. IKE i IKZE 0 zł 0,50% min. 25 zł 150 zł
Dom Maklerski Banku BPS IKE i IKZE 0 zł Zgodna z cennikiem KDPW 0,5% min. 100 zł
Santander Biuro Maklerskie IKE 0 zł lub 6 zł miesięcznie** Zgodna z cennikiem KDPW

150 zł

Biuro Maklerskie mBank IKE i IKZE 0 zł lub 30 zł rocznie* Brak danych Brak danych
Millenium Dom Maklerski IKZE 48 zł rocznie Zgodna z cennikiem KDPW 5% min. 100 zł
Dom Maklerski PKO BP IKE 60 zł rocznie*** 0,3% min. 50 zł wartości portfela**** 150 zł

*Jeśli w ciągu 12 miesięcy na rachunku nie została wykonana przynajmniej 1 transakcja

**Jeśli w poprzednim miesiącu nie została wykonana przynajmniej 1 transakcja

*** W przypadku Konta SUPER IKE prowadzonego przez DM PKO BP obowiązuje dodatkowa opłata równa 0,1% nominalnej wartości obligacji skarbowych zakupionych na rynku pierwotnym. Opłatę tę ponosi się wyłącznie, jeśli byliśmy posiadaczami tego typu obligacji na koniec danego roku kalendarzowego.

****W przypadku transferu bez przeniesienia własności opłata nie jest pobierana.

Zgodna z cennikiem KDPW – Opłata uzależniona jest od wartości portfela oraz rodzaju posiadanych instrumentów.

Przed nami jeszcze jedna bardzo ważna tabelka. Która przedstawia koszty prowizji przy zakupie.

Dom maklerski Prowizja za kupno akcji (% wartości transakcji) Prowizja za kupno obligacji (% wartości transakcji) Prowizja za kupna akcji w day tradingu (% wartości transakcji) 
Dom Maklerski BDM S.A. 0,39% min. 5,95 zł 0,19% min. 5,95 zł 0,18%
Dom Maklerski BOŚ S.A. 0,38% min. 5 zł 0,19% min. 5 zł 0,15% min. 5 zł
Dom Maklerski Banku BPS 0,13% min. 3 zł 0,13% min. 3 zł 0,13% min. 3 zł
Santander Biuro Maklerskie  0,39% min. 5 zł 0,19% min. 5 zł 0,25% min. 5 zł
Biuro Maklerskie mBank 0,39% min. 3 zł 0,19% min. 3 zł 0,25%
Millenium Dom Maklerski 0,38% min. 4,90 zł* 0,20% min. 4,99 zł 0,20% min. 4,90 zł
Dom Maklerski PKO BP 0,39% min. 5 zł 0,20% min. 5 zł** 0,39% min. 5 zł

* W przypadku obrotów powyżej 50 tys. zł miesięcznie obowiązuje obniżona wartość prowizji.

** Brak opłat w przypadku kupna obligacji skarbowych na rynku pierwotnym.

Dodatkowo inwestowania na rynkach zagranicznych w ramach rachunków IKE i IKZE pozwalają tylko: Santander, Boś oraz mBank.

Podsumowując tutaj już dość mocno widzimy, iż wysuwają się na prowadzenie opcję: BDM, BOŚ oraz BPS. Sam zdecydowałem się na BPS. Musze przyznać, że oprogramowanie BPS nie należy do najbardziej intuicyjnych i estetycznych. Przekonały mnie jednak najniższe koszta.

Kolejna ważna rada. Warto kupować duże paczki akcji by obniżyć koszta transakcji. Przykład: Na IKZE gdzie limit wynosi trochę ponad 6 000 zł, gdy wpłacam cały limit zlecam tylko dwie (ewentualnie 3) paczki zakupów za równowartość kwoty by koszt za transakcje był około 3 zł. Nie opłaca się tutaj dokupowanie 1 akcji za przykładowo 50 zł bo zapłacimy 3 zł prowizji (czyli już jesteśmy 6 % w plecy).

Moją taktyką jest inwestowanie w spółki dywidendowe. Wtedy rok w rok za dywidendy (od której nie został potrącony podatek Belki) i nową wpłatę dokupuje więcej akcji uśredniając cenę. W moim portfelu znajdują się spółki takie jak: PZU, ORLEN, GPW, APATOR oraz DEBICA. Oczywiście sami decydujemy jakie spółki będziemy dokładać do naszego portfela inwestycyjnego.

Jeżeli nie chcemy się zastanawiać w jakie spółki inwestować ani w najmniejszy sposób śledzić co się w nich dzieje warto pomyśleć o ETF-y które kupują wszystkie akcje z Wigu 20 lub mWIGU 40. Są tu bardzo małe koszta za zarządzanie które wynoszą mniej niż jeden procent (w przeciwieństwie do funduszy aktywnie zarządzanych gdzie możemy znaleźć od 2-5% kosztów!). Warto zwrócić uwagę na ETF-y które wliczają również dywidendy ze spółek czyli: MWIG40TR oraz WIG20TR.

Powrót do bloga